ma.gurushealth.ru

Панкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасот

Видео: Како да се третираат ладно со заболување на панкреасот

Feline панкреатитис: мачка, мачки, мачињаДо денес, воспаление на панкреасот не е невообичаено не само за луѓето, но дури и за домашните животни, и се повеќе е мачки страдаат од оваа болест. Кои се причините за панкреатитис, што го потпиша треба да се обрне внимание, и кои се посебен третман?

Главните симптоми на воспаление на панкреасот, што е важно да се обрне внимание се: летаргија, одбивање на храна и слабост. Се разбира, само врз основа на таквото однесување е тешко да се суди за недвосмислена дијагноза - панкреатитис, но во секој случај тоа е повод итно да го контактирате вашиот ветеринар.

Тестирање за присуство на панкреатитис треба да бидете сигурни да се вклучат анализа на крв и урина - тоа е важно да се утврди нивото на протеини, како и амилаза и липаза. Само комбинација на сите овие параметри, и тоа: на симптомите, и резултатите од тестот може да се утврди директно на појава на панкреатитис и, според тоа, ги собереш лекови за zaneduzhivshego претставник на семејството мачка.

Вреди да се напомене дека, како човечки воспаление на панкреасот, мачки панкреатитис бара строго почитување на исхрана, и најмала повреда на која може да доведе до некроза на панкреасот. Исто така, важна улога се игра со лекови, мора да вклучуваат ензими, позитивните ефекти и намалување на воспаление на панкреасот, а со тоа, државата zaneduzhivshego мачка постепено ќе се подобри.

Важно е да се разбере дека панкреатитис - не е болест која може да се излечи и едноставно да заборавите. Ако се случи овој проблем, а потоа и од тој момент мачката ќе треба посебен диета, која сопствениците мора да обезбеди. Инаку, времетраењето на животот на миленичиња значително намалена.

Се разбира, наместо подоцна, не се лекува, тоа е најдобро да се спречи развојот на панкреатитис почетокот. Значи, како да се хранат маче или мачка возрасни треба само специјализирани и се наменети за оваа храна. Понекогаш свежа риба или месо можат да бидат присутни во исхраната, но во никој случај не може да биде токму на овие производи на претставници база менито на мачка. Бидејќи на крајот, тоа исто така може да доведе до сериозни нарушувања на гастроинтестиналниот тракт и воспаление на панкреасот.

Важно е да се разбере дека панкреатитис - не е најстариот страшна болест. Многу поопасен е тоа тешка форма многу брзо може да доведе до некроза на панкреасот, или развој на рак на панкреасот, што резултира со веројатноста за спасување на животот на мачка ќе биде минимална. И сите, бидејќи на првата фаза на болеста е речиси асимптоматски и сопствениците не ретко ги остави без внимание. Како резултат на тоа, дури и хемотерапија или операција нема да донесе соодветна резултат.

Непотребно е да се каже, мачки панкреатитис - опасна болест. И така ќе треба да бидете сигурни дека тоа ќе биде во менито миленичиња вклучува корисни и соодветни за него и добиточна храна - во овој случај, веројатноста за појава на воспаление на панкреасот е минимална, и здравјето на мачки, ништо нема да се закануваат.

Причини за панкреатитис кај мачките

Причини за панкреатитис кај мачкитеДијагностицира панкреатит во мачки може да биде ветеринар по неопходните процедури и анализи. Оваа дијагноза е доволно сериозен за домашно милениче, и да се избегне оваа болест, тоа е потребно да се знаат причините за нејзиниот развој. Воспаление на панкреасот се развива во мачки за следниве причини:

  • повреди и хирургија на абдоминалната празнина на животното;
  • предиспозиција за раса болест миленичиња, панкреатит најчесто се јавува во сијамски мачки и кратки коса животни;
  • инфламаторно заболување на жолчните канали и на гастроинтестиналниот тракт;
  • паразити на оштетување на црниот дроб;
  • заразни болести на органи;
  • метаболички нарушувања (на пример, зголемување на концентрацијата на калциум во крвта на животните);
  • труење од хемикалии и органски соединенија;
  • примена на различни лекови (антибиотици во голема количина, редовна доза на лекови против рак);
  • Нездравиот начин на исхрана и седентарен начин на живот.

Причините за појава на панкреатит кај мачките многу, така што треба да го следат вашето домашно милениче. Болеста може да биде хронична или акутна напад. Најчесто, појава на акутен панкреатит, тоа не е секогаш предмет на соодветен третман со кој се промовира стекнување на хронична болест. При лекување на болеста, животните мора да се обезбеди исхрана. На првиот знак на болеста, лекувањето започнува со фактот дека животното генерално се ограничи храна. Понатаму неприготвени миленичиња исхрана, која вклучува само оние производи кои нема да ја иритираат мачка панкреасот жлезда.

Видео: невропатија. Причини за. Што треба да знаете за невропатија?

Болеста може да биде вирусни, тој се развива од вирусни и бактериски инфекции, заробена во телото на животното. Кога симптомите и првите знаци на болеста, потребно е да се третираат животните во клиниката, бидејќи за да се стави на правилна дијагноза и соодветен третман може да биде само на ветеринар. Третман на вирусни панкреатит кај мачки е подолг и посложен отколку другите форми на болеста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Индикатори на панкреасот, панкреатитис укажувањата на кого се покаже?Индикатори на панкреасот, панкреатитис укажувањата на кого се покаже?
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Панкреатитис и контрацепцијаПанкреатитис и контрацепција
Тери панкреатит, што е тоа?Тери панкреатит, што е тоа?
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Каде да се третираат панкреатитис (панкреасот)?Каде да се третираат панкреатитис (панкреасот)?
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
» » » Панкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасот