ma.gurushealth.ru

Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни

Видео: Исхрана за панкреатитис кај децата Диета Пјер Војводата

Исхрана за панкреатит кај возрасни: хранаУсогласеност со строга диета е клучен чекор во третманот на панкреатит кај возрасните. Тоа е причината зошто, во случај на оваа болест, оброци треба да се состои исклучиво од нискокалорична храна која лесно се вари. Каков вид на исхрана за возрасни ќе бидат релевантни во овој случај?

Се разбира, за почеток тоа е најдобро да се обратите за неколку дена да го постот, што ќе се врати на панкреасот и да се спречи повторливи напади на панкреатит. Во овој период, моќта во возрасни треба да се состои од не-газирани минерална вода, слаби зелен чај, а ако се појави потреба, може да се вклучи мала количина на зеленчук супа во исхраната. На таква диета за панкреатитис, возрасен ќе треба да поминат барем неколку дена, и најдобрите на сите и на сите недела, а потоа можете да се движите на повеќе различни, иако не е хранлива исхрана.

По периодот на постот е завршена, главна храна за панкреатит кај возрасните треба да биде зеленчук и месо чорби. Во овој случај, за исхраната е подобро да ги користат овие видови на месо, како што се: пилешко, мисирка, телешко месо, зајак, бидејќи тие не предизвикуваат алергии и лесно се вари во стомакот. Тоа е најдобро да се вари месо само еднаш, по што како резултат на супа да се исцеди и се користи во храна и месо супа, варени повторно.

Како и за зеленчук, а потоа панкреатитис оптимално преферираат исхраната сквош, цвекло, моркови. Од зелка возрасните треба да се целосно да се откаже, без оглед на нејзиниот вид, потрошувачката на компири така е најдобро да се ограничи на минимум. Печурки не треба да се користи или варени или печени особено. Decoctions од нив во исхраната, исто така, не се препорачува.

Во храна може да се јаде и тестенини, но само оние кои се направени од тврда пченица. Меѓу житарици треба да се даде предност на овес и леќата, гриз каша е премногу долго за да се вари на желудникот и оризот е доволно тешка за панкреасот.

Како и за пекара, само суви крекери се дозволени за панкреатитис. Од свежи колачи целосно да се откаже од најдобрите, како што може да предизвика натамошно влошување на воспаление на панкреасот.

Соодветна и соодветна исхрана за возрасни врз основа на развиените исхрана лекарите гарантира дека панкреатит не е сеќавање на години за да дојде на себе и повторно влошување на панкреасот не се развие и да ја доведе болка.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман за панкреатитис beremennnosti и исхрана во текот на бременостаТретман за панкреатитис beremennnosti и исхрана во текот на бременоста
Спречување на акутен панкреатитСпречување на акутен панкреатит
Протеини панкреатитПротеини панкреатит
Херкулес панкреатитХеркулес панкреатит
Третман на панкреатитис и рак на панкреасот кај децатаТретман на панкреатитис и рак на панкреасот кај децата
Реактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапијаРеактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапија
Исхрана Исхрана за панкреатитисИсхрана Исхрана за панкреатитис
Мемо панкреатитМемо панкреатит
Исхрана за gastroduodeniteИсхрана за gastroduodenite
Исхрана за акутен панкреатитис, акутен мени по панкреасотИсхрана за акутен панкреатитис, акутен мени по панкреасот
» » » Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни