ma.gurushealth.ru

Исхрана куче со панкреатитис медикаментозни храна, храна, исхрана, што да се хранат?

Што да се хранат куче со панкреатитис?За успешно лекување на панкреатит кај кучињата ветеринари препорачуваме недвосмислено согласност специјализирани исхрана, што овозможува да се намали товарот на гастроинтестиналниот тракт. Што да се хранат кучето со панкреатитис и тоа какви карактеристики има таква моќ?

Оптимална опција е, се разбира, посебна храна, кои се дизајнирани специјално за животни кои страдаат од панкреатитис, а со тоа и во целост одговараат на нивните потреби и карактеристики на организмот. Тие треба да бидат основа за моќта zaneduzhivshego миленичиња, повеќе како хранење не се создаде на сопствениците на дополнителни тешкотии.

Често постои ситуација дека кучето е веќе навикнати на вкусна и разновидна, иако штетни храна, едноставно одбива да се движат на исхрана. Во овој случај, тоа го прави смисла да се чека неколку дена и ако милениче не е итен запре штрајкот со глад, да се вклучат дополнителни производи во исхраната.

Панкреатитис кучиња се најдобрите хранат месо во исхраната, како што се пилешко месо, зајак, Турција. Се разбира, варен и мелени користење потреба мелница за месо блендер или месо се меша со житарици. Идеално, во овој случај ориз и пченица каша. Рани куче зеленчук, само е потребно, нека се вари за најмалку еден час, а потоа да се излитена пире во мали количини. Исхрана за кучиња во секој случај не смее да содржи зелка, во кое било од неговите форми. Се хранат домашно милениче е најдобар варени тиквички, моркови, цвекло, компири може да се даде во мали количини. Периодично исхрана треба да содржи млечни производи како сирење и млеко, се разбира, сосема без маснотии. Сепак, важно е да се разбере дека протеинска храна за панкреатитис кучињата не треба да се хранат премногу често, така што нема да предизвика повторен напад на воспаление на панкреасот.

Видео: Мачки: Power-2 (ветеринар совет)

Во третманот на панкреатит кај кучиња, добиточна храна е само потребно и корисно наменети за оваа храна: посебна храна, исхраната месо, житарици и варен зеленчук. Од сите видови на добрите е дека сопствениците се толку убави на хранење своите миленици подобро да се целосно да се откажат, бидејќи ништо друго освен нов напад и тешка болка за време на егзацербација на панкреатитис, на храна за миленичиња нема да донесе.

Храна за кучиња со панкреатитис

Храна за кучиња со панкреатитисГлавната задача во такви состојби на болест е полн тело стабилизација куче. И тоа треба да почне со храна. Карактеристично во оваа состојба на болеста се повраќање, по неговото раскинување треба да пијат многу вода на животните. Тоа е многу важно што таа е свежа и кул. Вие исто така може да се загрее малку храна. Таквиот потег би се направи повеќе привлечна за кучиња, особено ако вашето домашно милениче веќе има знаци на тешка губење на тежината поради болест.

Видео: Webinar. Преглед на медицински диети за кучиња и мачки. Изборот на храна. vetklinike "Kotonay"

Ако панкреатит не е неопходно за да ја принуди на домашни миленичиња да ги апсорбира целосно порции храна посоодветно да се хранат неколку пати на ден во мали делови. Обично, ветеринари пропишува медикаментозни храна за кучиња со панкреатитис за период од 21 до 85 дена, во зависност од тежината на болеста, но има и случаи кога миленичиња има хронична спектар на оваа болест. Веќе постои потреба да се следат начинот на исхрана во текот на вашиот живот.

Неопходно е да се грижи за зачестеноста на јадење по постот. Постот е задолжително, но после тоа мора да се придржуваат до строг режим на постојана диета. Во некои одредени проблеми со традиционален оброк, а лекарите се препорачува за производство на храна преку катетер директно во стомакот.

Медикаментозни храна за панкреатитис

Медикаментозни храна за панкреатитисВо третманот на панкреатитис, тоа е многу важно да се следат посебен режим на исхрана. Сопствениците треба правилно да се направи исхрана за вашето домашно милениче, да го добие што е можно побрзо отиде на амандманот. Ако кучето има акутен панкреатит, во текот на првиот ден од вашето домашно милениче што е генерално не се препорачува да се јаде. На вториот ден, можете постепено може да почне да се користи Сплит оброци.

Видео: Храна за кучиња Хилс | видови | Осврти | карактеристики на

До денес, постои огромен избор на сите видови на терапевтски миленичиња храна кои се специјално дизајнирани за домашни миленици кои имаат здравствени проблеми. На пример, ако е потребно панкреатитис сува храна исхрана, сиромашна со масти и влакна. На протеини мора да биде сварлива, пожелно е да се претстави незаситени масни киселини како што се омега-6 и омега-3. Тие помагаат да се намали воспалението на заболените органи.

Ветеринари рече дека животните кои посебен режим на исхрана и остана за некое време на диета, обнови побрзо од оние кои јаделе редовни оброци. Исто така вреди да се напомене е дека медикаментозни храна за панкреатитис ќе помогне да се намали веројатноста за појава на релапс.

Видео: Хронична бубрежна инсуфициенција кај мачки и кучиња

"Royal Canin" во панкреатит

Многу производители произведуваат медикаментозни храна специјално дизајниран за животни кои имаат здравствени проблеми. "Royal Canin" е една од најдобрите производители како. Во оваа компанија има специјални лаборатории каде што професионални ветеринари се спроведе истражување и подобрување на третманот на храна формула.

Во почетната фаза на болеста се препорачува да се даде на животните медикаментозни храна, во кој составот на влакна и малку масти, на пример, "Royal Canin Didestive малку масти». Исхрана обично е назначен за еден месец. миленичиња потоа да бидат преведени на храна, пресметана за животни со дигестивни проблеми, на пример, "Royal Canin големина ветеринар исхрана». Ако миленичето хроничен панкреатит, ќе треба да се следат начинот на исхрана во текот на животот.

Треба да се напомене дека ако животните е болен, што значи треба да се однесе на ветеринар, па тој ја стави на правилна дијагноза и го пропишува третман. Ако има здравствени проблеми кои не може да ги собереш своите медикаментозни храна, тоа мора да се направи на ветеринар. Тој е надлежен во ова прашање, според тоа, ќе ви помогне да се утврди точниот исхрана за вашето домашно милениче. Запомнете дека вашата грешка може да чини животот на животното.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Bagels со панкреатитисBagels со панкреатитис
Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?
Може ли колбаси панкреатит?Може ли колбаси панкреатит?
Може ли некој да панкреатитис масти?Може ли некој да панкреатитис масти?
Рак стапчиња во панкреатитРак стапчиња во панкреатит
Знаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучињаЗнаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучиња
Скроб панкреатитСкроб панкреатит
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Исхрана Исхрана за панкреатитисИсхрана Исхрана за панкреатитис
» » » Исхрана куче со панкреатитис медикаментозни храна, храна, исхрана, што да се хранат?