ma.gurushealth.ru

Панкреатит во играчка-териер

Панкреатит во играчка териерМинијатурни играчка териер се однесува на мали раси на кучиња имаат предиспозиции за панкреатитис кој е малку повисока отколку во поголемите раси. А здрав еден - згрутчување на клучните енергетски spurting зачинет со добар апетит. Тоа беше само една болна состојба може да ја смени својата вообичаена живи однесување. И симптоми на акутен панкреатит е доста светол и страдање на вашето домашно милениче сопственик ќе забележите веднаш.

Клинички знаци на акутен панкреатит во играчка териер:

Видео: Напад играчки Териер

 • слабите, депресија, анксиозност кога се обидуваат да ја добиете вашата раце на;
 • одбивање да се јаде;
 • неукротим дијареа и повраќање;
 • оток, болка стомакот, допирање на левата страна причина poskuliavnie.

Индиректни знаци:

 • често мокрење;
 • гасови;
 • пруритус (чешање постојано);
 • сувост на оралната мукоза;
 • се зголеми пераи;
 • драматично губење на тежината.

Примарен панкреатит кај кучиња може да предизвика:

Видео: Што раса на кучиња купување / НЕ купува?! ; Чивава и играчка-териер

 • дебелината (прекумерната калорична храна), и недостатокот на вежбање;
 • Труење (интоксикација) доводи и адитиви;
 • масти природна храна: свинско месо, месо остатоци.

Средно панкреатит во играчка-териер може да биде резултат на:

Видео: кашлање играчка териер - Причини

 • гастритис;
 • гастроентеритис;
 • патологии на панкреасот zhelezy-;
 • инфекции (чума, жолтица, лептоспироза, demodectic краста).

Точна дијагноза може да се доживее само ветеринар да треба да се примени веднаш за да се спречи компликации. Покрај тоа треба да се направи тестови на крвта, тестови на урината, ултразвук.

Лечење на панкреатит имаат играчка териер

Панкреатит во играчка-териерВо поедноставен форма на болеста за да се намали активност на панкреасните ензими играчка териер треба да гладуваат 1-2 дена. За оваа цел може да се именуваат и препарати инхибитори (gordoks, contrycal). На третман исто така вклучува и лекови против болки (Baralginum, ketofen) spazmalitiki (Nospanum, папаверин), антиеметици (Sereny, Reglan), антиоксиданти (Essentiale mexidol), имуномодулатори (vobenzim), антибиотици.

Во тешка болест на териер, за да се избегне компликации како што се перитонитис, пулмонален едем, панкреас понатаму инфузија се администрира солена вода и гликоза.

За време на третманот природна храна треба да содржи животински масти и лесно сварлива протеини во минимален износ. Голем број на компании произведуваат специјализирани готови храна. Сите препораки за исхраната даде лекар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?
Синдроми на акутен панкреатитСиндроми на акутен панкреатит
Знаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучињаЗнаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучиња
Спречување на акутен панкреатитСпречување на акутен панкреатит
Калциум панкреатитКалциум панкреатит
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Reglan панкреатитReglan панкреатит
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Може ли да Аспарагус панкреатит?Може ли да Аспарагус панкреатит?
Болести на панкреасот кај кучиња: панкреатитис, неуспех, и други болестиБолести на панкреасот кај кучиња: панкреатитис, неуспех, и други болести