ma.gurushealth.ru

Панкреатит во Њујорк: Симптоми и лекување

Панкреатитис во ЈоркширЗа кучиња, акутни и хронични заболувања на панкреасот не е невообичаено. Сепак, постојат раси кои се повеќе склони кон појава на оваа болест, особено минијатурни кучиња како што се Јоркшир териер. Какви функции има истиот изглед и текот на панкреатит кај претставниците на оваа раса?

YORK важно задолжително се почитуваат строгите исхрана, со цел да се избегнат какви било можни напади или егзацербации. Со цел да се спречи појава на панкреатитис, основа на исхрана за Yorkie треба да се специјализирани храна, лесно се вари во стомакот, позитивно влијание врз панкреасот и со тоа не предизвика болка на животните.

Како по правило, повеќето од панкреатитис во Јоркшир развива на возраст од четири до пет години меѓу нив, туку затоа што тоа е во овој период здрава храна на животните треба да се посвети посебно внимание. Треба да се напомене дека главен симптом на болеста на оваа раса е појавата на тешка повраќање после јадење и обилно пераи. Тоа е причината зошто појавата на овие симптоми значи дека итно се потребни за решавање на искусен ветеринар за повеќе точна дијагноза и соодветен третман на панкреатитис дестинација.

Што се однесува до Yorkies храна, тогаш денес не е толку тешко да се најде храна, развиен специјално за оваа раса. Се прошири на исхрана на кучиња и да се спречи појава или влошување на панкреатитис, нека варен зеленчук и млечни производи. Разбирливо е дека овие производи мора да бидат присутни редовно на менито на здрави Јоркшир Териер - тоа е важно да се обезбеди на телото со витамини и минерали потребни за правилен раст и развој на животното. Но, во случај на знаци и симптоми на панкреатитис, тоа е подобро да се намали потрошувачката на таква храна, но наместо тоа, се вклучени во дневното мени, Њујорк специјализирани витамин комплекси.

Минијатурни раси, како што се Јоркшир териера, кучињата се со поголема веројатност да страдаат од воспаление на панкреасот наречен панкреатитис. Тоа е причината зошто сопствениците одлучија да се направи како домашно милениче, треба да бидат подготвени за фактот дека миленичето ви треба посебен диета - корисна за стомакот и е целосно во согласност со карактеристиките и потребите на раса.

Симптоми и третман на панкреатитис во Јоркшир

Симптоми и третман на панкреатитис во ЈоркширАко вашето куче е веќе не е заинтересиран во исхрана, јаде малку и без апетит - знак на болеста. Ако сте во допир кучето стомакот во папокот и на лево, а потоа на животни кои имаат болка, и одговорот ќе го следат веднаш. Постои повраќање и напади на дијареа. Во акутен панкреатит може да се појави треска. Тежина на кучиња се намалува, постои чешање. Ако видите докази за панкреатитис симптомите во Yorkies е итна потреба да се оди на лекар. По преземањето аналитичар дијагноза.

план за лекување се утврдува од страна на лекар. Панкреатитис Третман во Јоркшир подразбира строга диета. Износот на јаглехидрати за да се намали, па природна исхрана намали дел житарици и сточна храна одбрани саканиот терапевтски линија. И покрај ограничувањата, исхраната мора да се заврши, вклучувајќи витамини и минерали. Ако панкреатит е резултат на заразни болести кои можат да бидат доделени текот на антибиотици. Со цел да се отстрани болката и страдањето на животните, лекарот ќе ви препише лекови против болки. А многу важна точка е почитувањето на исхрана на животните. Не можеме да дозволиме контаминација Њујорк заразни болести, бидејќи тоа ќе ја влоши болеста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Панкреатит во играчка-териерПанкреатит во играчка-териер
Знаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучињаЗнаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучиња
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Умерена панкреатитУмерена панкреатит
Симптоми на панкреатитис holangiogennogoСимптоми на панкреатитис holangiogennogo
Панкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасотПанкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасот
Може ли да јачмен панкреатит?Може ли да јачмен панкреатит?
Наследниот панкреатит: симптоми, третманот, симптоми, причиниНаследниот панкреатит: симптоми, третманот, симптоми, причини
» » » Панкреатит во Њујорк: Симптоми и лекување