ma.gurushealth.ru

Знаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучиња

Панкреатит во кучиња: симптоми, знациПостојат два вида на панкреатитис кај кучиња, и во зависност од тоа каква форма на страдање на животните, симптомите може да се разликуваат значително. Од она што карактеристики и функции, може да се утврди за развој на хроничен и акутен панкреатит?

На пример, хронично воспаление на панкреасот кај кучињата манифестира за долг период на време, при што интензитетот на симптомите се намалува, напротив се зголемува.

Да се ​​утврди присуство на оваа болест е можно со чести и богата пераи, од која куче е страдање, без оглед на време од годината. Тоа е, исто така, карактеристика показател за панкреатитис - губење на тежината, и покрај фактот дека кучето јаде добро и не покажува голема загриженост.

Но, акутен панкреатит се појавува одеднаш, обично по јадење, оставајќи на животните може да се појави тешка повраќање. Слична е ситуацијата ќе се случи по секој оброк, кои не одговараат на доделените лекар исхрана. Во некои случаи, животните има појава на тахикардија.

Како по правило, влошување на панкреатит е придружена со силна болка, за да се утврди кој може да биде од однесувањето на кучето. Тоа станува алармантен знак, доколку комат миленичиња, лакови грбот, обидувајќи се да се умилкувам на телото на торакалниот дел од подот, влечење во исто време одржување на предните нозе и задната половина свиткани. Често се означени надуеност. Измет, обично има остри, кисели и изречена непријатна миризба.

Често појавата на првите знаци и симптоми на панкреатитис, сопствениците на кучиња да не им посветуваат доволно внимание на нив, бидејќи температурата на животното е нормално, како и апетитот. И ова е многу опасно, иако тоа е честа грешка. Впрочем почетните фази на веројатноста за спасување миленичиња и спречување на можни компликации се многу повисоки. Но, ако веќе има висока температура, а кучето одбива да јаде и да бараат ослабен, тоа е прашање што влошување на панкреатитис достигна критична состојба, туку затоа што ако мерките не се преземат итно, миленичето едноставно може да умре.

Знаци и симптоми на акутна и хронична панкреатит кај кучиња се карактеризира со доволно и, ако не ги остави без надзор, тоа е можно да се утврди потеклото и развојот на оваа болест е сеуште во раните фази и тоа време да ги преземе сите неопходни мерки.

Причини за панкреатитис кај кучињата

 • Дебелите и храна со висок процент на масти, промена во начинот на исхрана кај возрасните и постарите кучиња;
 • Хиперлипидемија (висока концентрација на масти во анализа на крв) се должи на патолошки состојби, како што се дијабетес, Кушингов синдром, прекумерна хормонот на тироидната жлезда. Тоа се гледа и во идиопатска хиперлипидемија Минијатурни Schnauzers;
 • Хиперкалцемија, т.е. квантитативни висока содржина на калциум во серумот поради слабиот квалитет на тумори, хиперпаратиреоидизам, труење со витамин Д, исто така може да стане причина за панкреатит;
 • Видови фактор - во некои раси има предиспозиција за оваа болест. На пример, видови, како што се: Минијатурни Schnauzer, јоркшир териер, играчка териер, collie, Чивава и некои spaniels.
 • Друга причина може да биде пропратен ефект на примена: тиазид и јамка диуретици, естроген, азатиоприн, L-Аспарагиназа, сулфонамиди, тетрациклин, циметидин и ранитидин, парацетамол, прокаинамид;
 • Труење фосфати;
 • Траума, шок, низок крвен притисок за долго време, патолошки состојби во гастроинтестиналниот тракт, црниот дроб, билијарен тракт.

Видео: панкреатитис, дијабетес, акутно воспаление на панкреасот во мачка

Дијагноза на панкреатитис кај кучињата

За разлика од човечките панкреатит кај кучињата појава на болеста не може да се одрази и на нивото на овие ензими во крвта. Затоа, дијагнозата на болеста е да се разгледа целата слика на болеста, односно: симптоматологија, клиника и тестови на крвта биохемија, ултразвук и Х-зраци. Се должи на фактот дека симптомите на панкреатитис се слични на симптомите на интестинална опструкција, важно е да се отфрли патологија бара итна хируршка интервенција.

Третман на панкреасот кај кучињата

 • Dropper, кои им помогне на елиминирање дехидрација и електролитите нарушувања;
 • Анестезија и / или употреба на лекови против болки, на пример, буторфанол, епидурална анестезија;
 • бидејќи солзи на животните, потребно да се регулираат излачувањето на гастрична киселина од страна на омепразол, фамотидин или други Х2 блокатори и PP-хистамин блокатори, и спречување на повраќање рефлекс преку Cerucalum, ондансетрон, Serenia;
 • Хепарин плазма и за профилакса на дисеминирана интраваскуларна коагулација, и да се справи со тоа;
 • Следење на нивото на гликоза;
 • Кога е можно закана воспаление на панкреасот во кучиња како третман назначен антибиотици;
 • Методи на вода, а потоа готвење отсуство на повраќање.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Воспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децатаВоспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децата
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Калциум панкреатитКалциум панкреатит
Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Wobenzym панкреатитWobenzym панкреатит
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
» » » Знаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучиња