ma.GurusHealth.ru

Симптоми и знаци на панкреатит кај мачките

Видео: Акутен панкреатит кај кучињата. Причини, симптоми, третманот

Панкреатит кај мачки: знаците, симптомитеНавремено идентификување на појава на панкреатитис во мачки, може да се избегне сериозна болест и навремено да се спречи оваа болест, така што тоа не е вклучен во акутна форма. За каков вид на знаци итно треба да се обрне внимание, и што да направам во вакви случаи?

Првиот е да се чува, ако обично игрива и приврзан мачка одеднаш почна на сопствениците, се обидуваат да се скрие во еден ќош и го поминува поголемиот дел од денот надвор од сите: за софи, фотелји, или во кабинети, и се обидува да ја земе во рацете реагира негативно. Таквото однесување - директен показател дека животното е грижа, па дури и ако тоа не е панкреатитис, во секој случај, не е излишно да се консултира со искусен ветеринар.

Се разбира, првичните симптоми не дозволуваат дефинитивен заклучок на развојот на болеста, панкреатитис, сепак, се игнорира невообичаено однесување едноставно не вреди. Особено ако најмалку еден или два дена, мачката одбива да јаде или покажуваат анксиозност. Не обидувај се да се хранат на сила на животните, бидејќи на крајот, ситуацијата може сериозно да се влоши.

Овие знаци и симптоми на однесувањето на мачката не е главната критериуми за дијагноза на панкреатитис. Но, комбинацијата на симптомите со резултатите од клиничките испитувања ви овозможува да видите целосна слика, а со тоа и судија на состојбата на домашни миленичиња и можниот развој на панкреатитис.

Прво треба да донираат крв, урина и измет. Ова ќе ви овозможи да се знае со подигање или спуштање на нивото на амилаза, како и информации за висината на протеини, бидејќи овие симптоми често укажуваат на присуство на панкреатитис мачка. Тоа е важно да се разбере дека правото да се декодира анализа може зачинети само ветеринар, така што во секој случај, не се обиде да се разбере - грешки во дијагнозата може да резултира со неуспех. Бидејќи на крајот, не сум направил погрешна одлука може сериозно да му наштети на мачка, и, следствено, има егзацербација или панкреатитис, или друга болест, која стана причина за овие симптоми.

Непотребно е да се каже, панкреатит во мачки може да се утврди само со посредни докази, па дури и на резултатите од анализите не откриваат недвосмислена слика на болеста. Тоа е причината зошто на воспаление на панкреасот мора да бара внимателно испитување и детални консултации со ветеринар. Само навремена акција за да помогне да се зачува здравјето на мачки и да се олесни нејзината состојба, да се ослободи од болка, непријатност и други манифестации на болеста.

Третман на панкреатит кај мачките

Панкреатит кај мачки: третман на симптомитеАко мачката се појави воспаление на панкреасот симптоми, тоа треба да се гледа од страна на ветеринар. Третманот на оваа болест може да биде ангажиран само по вештачење и анализа на животното.

Видео: фото третман

Со цел да се потврди присуството на болеста, следните студии и тестови: ултразвук, Х-зраци, гастроскопија, биопсија, крвни тестови и тестови на урината.

Ако заболување на панкреасот со благи симптоми, додека лекување полесно. Еве што е потребно за одржување на посебен режим на исхрана. Лекови кои се користат за симптоми. Исто така, на лекар во текот на студија за воспоставување на причината на болеста, и сите средства се наменети за неговата елиминација.

Видео: панкреатитис кај кучиња: симптоми и третман

Ако панкреатитис мачки не може да се излечи, и рецидиви се забележани од време на време, постепено се влошува, во овој случај, се именуваат доживотно исхрана и редовно се разбира терапија.

Во случај на акутен панкреатит кај животно треба да се започне лекување што е можно поскоро. За да започнете со болка е отстранета, а потоа и на терапија за да го надополнува течности. Ако случајот е тешка - треба хируршка интервенција.

Како и да е, во лекувањето на симптомите на панкреатит во мачки, или спречување на тоа, треба да се следат начинот на исхрана.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ракот на панкреасот кај кучињата и мачкитеРакот на панкреасот кај кучињата и мачките
Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?
Знаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучињаЗнаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучиња
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Симптоми на панкреатит кај мажитеСимптоми на панкреатит кај мажите
Дали постои вакцина против панкреатитис?Дали постои вакцина против панкреатитис?
Панкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасотПанкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасот
Наследниот панкреатит: симптоми, третманот, симптоми, причиниНаследниот панкреатит: симптоми, третманот, симптоми, причини
Панкреатит е папагалПанкреатит е папагал
Болести на панкреасот кај кучиња: панкреатитис, неуспех, и други болестиБолести на панкреасот кај кучиња: панкреатитис, неуспех, и други болести
» » » Симптоми и знаци на панкреатит кај мачките