ma.GurusHealth.ru

Храна, исхрана и диета за кучиња и мачки со панкреатитис од храна?

Што да се хранат на мачки и мачки со панкреатитис?Мачка третира "добрите" од маса на мајсторот, и повреда на правото за храна за животни - е типична ситуација за речиси секое второ семејство. Тоа е само крај на оваа однесување многу лошо - на домашно милениче може да се развие сериозни здравствени проблеми, како што се воспаление на панкреасот, наречен панкреатитис. Каков вид на исхрана треба да се почитуваат за да се спречи оваа болест и како исхрана може да помогне во намалувањето на состојбата на вашето домашно милениче?

Тоа е важно да се разбере дека најдобар исхрана за панкреатитис - глад. Тоа е причината зошто ако мачка одбива да се хранат, не ја направам да го јадат со сила - на крајот ќе донесе ништо, но штета на животното.

Што се однесува до самата храна, панкреатит е важно да се почитува пропишаната диета и се придржуваат строго на препораките на ветеринар е да се хранат животните само од храната што е дозволено на лекар. Често, тоа е специјализирана храна богата со хранливи материи кои се лесно да се вари, туку затоа што таа храна нема да се создаде дополнително оптоварување на панкреасот.

Ако мачката категорично одбива таква диета, тоа го прави смисла да се обидат да се хранат на природни производи. Тоа се смета за најкорисен комбинација на варено месо и ориз во сооднос 1: 1. Исто така, малку во секојдневната исхрана може да вклучуваат месо храна за бебиња, што е, исто така, целосно обезмастените и не содржи какви било производи и супстанции кои можат да предизвикаат влошување на панкреатитис.

Видео: Како да се хранат на мачки

При изборот на храна за мачки, најдобро е да се даде предност на ниско-масна храна, како што се пилешко, мисирка, житарици, некои видови на зеленчук. На риба, компири, и млеко, а се пензионира, и со човечка сила е потребно да се претпазливи. Мали количини на мачки со панкреатитис може да се хранат со малку маснотии урда.

Мачка со панкреатитис треба да се хранат не само на посебна шема, предмет на соодветна исхрана, но, исто така, редовно да се даде потребната количина на течности за да се спречат можните дехидрација. Водата е подобро да се даде колку што е можно, може да го додадете специјални растворлив прав кои ја збогатуваат течност корисни елементи. Важно е да се пијат со панкреатитис толку често колку што е потребно, најмалку може да биде, отколку после секој прием на храна, но минимални количини, така што нема да преоптоварување на панкреасот да се создаде. Поради ова, а храната ќе биде подобро од гниење и на животните не страдаат од тешка болка.

Видео: гастритис во кучиња | симптоми | третман | исхрана

Непотребно е да се каже, правилна исхрана - кауција здравје мачка или мачки, и затоа подобро да не се овозможи развој на болести како што се панкреатитис, отколку подоцна да се трошат многу на работна сила и ресурси со цел да се обезбеди вашите миленичиња здрава исхрана и соодветна грижа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Морски панкреатитМорски панкреатит
Може ли колбаси панкреатит?Може ли колбаси панкреатит?
Масло панкреатитис може да биде панкреасот?Масло панкреатитис може да биде панкреасот?
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Исхрана Исхрана за панкреатитисИсхрана Исхрана за панкреатитис
Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)
Панкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасотПанкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасот
Панкреатит е папагалПанкреатит е папагал
Болести на панкреасот кај кучиња: панкреатитис, неуспех, и други болестиБолести на панкреасот кај кучиња: панкреатитис, неуспех, и други болести
Акутен и хроничен панкреатит кај кучињата и мачкитеАкутен и хроничен панкреатит кај кучињата и мачките
» » » Храна, исхрана и диета за кучиња и мачки со панкреатитис од храна?