ma.gurushealth.ru

Акутен и хроничен панкреатит кај кучињата и мачките

Видео: панкреатитис во мачки. Ветеринарната клиника Био-Вет

Панкреатит во мачки: акутна, хроничнаКако што е познато, панкреатитис во мачки е од два главни вида: акутен и хроничен, од кои секоја има голем број на разлики. Што е ризик на одреден спектар на оваа болест?

Акутен панкреатит кај мачките

Акутен панкреатит кај мачки, за разлика од хронична, опасно пред се на фактот дека таа се развива не е само брз, но навистина брзо. Неговите знаци и симптоми се изговара, и затоа е толку важно кога ќе се појават во прашање на итност за да дојде на ветеринар, иако промените се уште се реверзибилни и имаат шанса да се лекува вашето домашно милениче со минимални загуби.

Видео: панкреатитис во мачка

Во повеќето случаи влошување панкреасот произлегува директно од животните по ингестијата, а по неколку часа на животните брзо се влошува.

Во најдобар случај, акутен панкреатит кај мачки се манифестира со повраќање и дијареа, температурата на телото се зголемува, миленичиња паѓа во депресија. Овие симптоми јасно покажуваат дека е потребно итно ветеринарна заштита, како и темелно испитување. Но, во случај на тешка мачка болка паѓа во состојба на шок и прифаќа нестандардни позиција: предните нозе се продолжи напред, градите допира подот во целост, додека задниот дел е подигната и нозете се свиткани, ситуацијата е критична. Шансите се дека животното паѓа во состојба на шок и да умре пред експерт пристигна, но поради тоа што е важно да се спречи оваа состојба и брзаат да специјалист клиника.

Видео: kaltsiviroza мачка

Хроничен панкреатит кај мачките

Што се однесува до хроничен панкреатит, таа се развива постепено и коренот на оваа болест е егзокрина инсуфициенција, што резултира во храната не се вари правилно. Како резултат на тоа, мачката губи тежина, нејзината состојба се влошува, како и последиците од оваа болест може да биде навистина неповратни.

Видео: панкреатитис во мачка 1

Тоа е важно да се разбере дека во хроничен панкреатит, како и во акутна, тоа е многу важно да се грижи за корисна и здрава исхрана, бидејќи во најмала повреда на назначениот мени експерти, оваа болест може сериозно да се влошат и да одат во акутна форма.

Двете хронични и акутни форми на панкреатитис се подеднакво опасни, и бара строго почитување на пропишаните стандарди на исхрана, како и постојан надзор на искусен ветеринар. Секој од овие сорти на болеста може да доведе до сериозни компликации, кои не само што може да доведе до тешка болка, но, исто така, смртта на домашно милениче, но бидејќи zaneduzhivshaya мачка ќе треба посебна грижа од домаќините.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ракот на панкреасот кај кучињата и мачкитеРакот на панкреасот кај кучињата и мачките
Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?
Знаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучињаЗнаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучиња
Спречување на акутен панкреатитСпречување на акутен панкреатит
Калциум панкреатитКалциум панкреатит
Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Панкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасотПанкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасот
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
» » » Акутен и хроничен панкреатит кај кучињата и мачките