ma.gurushealth.ru

Исхрана за панкреатитис кај децата (воспаление на панкреасот кај деца)

Исхрана за панкреатитис кај децатаВоспаление на панкреасот кај деца на возраст до 15 години - исклучително ретка болест, појава на која експертите се припишува на пренесените дете комплекс заразни болести или алергиски состојби. Во 79,6% од случаите причините за панкреатитис кај децата останува нејасно. Но, според медицинска статистика, околу 7,5-15% од децата забележани изрична симптоми.

На рана возраст за да се ослободи од воспаление која се развива во панкреасот, тоа е многу полесно и побрзо. Во 96% од случаите, успехот на третманот зависи од соодветна исхрана. За да го спаси бебето од специјалисти болест пропишува посебен режим на исхрана на пациентот.

Која диета дава на деца на воспаление на панкреасот?

Отстранување на процес на влошување и еволуирале терапевтски корекција на повреди можат да бидат доделени на деца од 5 или 5A исхрана. нивниот принцип е дека пациентот следи поштеда исхрана. Сепак, со оглед на возраста на пациентот, особено болести и физиологија (активни раст и развој) цели наведени диети кога панкреасот кај децата треба да се земе во предвид не само борбата против воспаление, но исто така и барањата за целосна физичкиот развој на детето. Затоа, пациентите со панкреатитис целосна и механички поштеда исхрана, која вклучува:

 • На потрошувачката на различни типови на протеини (задолжително користење на не помалку од 60% од животински протеини).
 • Прехрана богата со јаглехидрати, но не повеќе од 400 грама на ден (80 грама јаглени хидрати може да биде проголтано од шеќер).
 • Употребата на производи со мала количина на масти (дозволено само органски масти, 30% од растенијата).
 • Ограничена употреба на сол - не повеќе од 10 грама.
 • Задолжителна доза од најмалку 2 литри вода на ден.
 • Целосна елиминација на храна која содржи етерични масла, холестерол, азот, оксална киселина и пурините.

Исхрана за панкреатитис детеДисфункција на панкреасот кај децата дневна количина на калории не треба да го надмине нивото од 3000 kcal. Во исто време, и 5 и 5А исхрана вклучува редовно и да ги делат оброците. Делови треба да се мали, а оброк врши најмалку 5-6 пати на ден. Во прилог на овие услови наведени во медицински маси за панкреатитис постојат други правила:

 • Оброци се секогаш еднакви делови (не се наруши панкреасот) во една, а во исто време.
 • Вие не може да се јаде ладно или премногу топла храна.
 • Ако храната содржи сурова влакна, тие се предмет на претходно мелење или бришење.
 • Исклучени прием пржени, зачинета, солено, пипер, пушеле храна. Се дава дозвола да се користи само јадења, кои се бари на пареа, варени или печени.

Кај децата, хронично, како и рекурентен акутен панкреатит се дијагностицира многу ретко. Тешка форма на болеста може да се предизвикани од честите акутна вирусна инфекција, заушки, абдоминална траума, дрога лезии (во долготраен компликации болест), и други болести на панкреасот. Во овие случаи, лекарите пропишани исхрана дете № 5P умерен раст (околу 10-15%) од внес на протеини. "Р" верзија на медицински исхрана, исто така, бара оброк кој содржи сварлива масти - растително масло, крем, павлака.

Што да се хранат дете за панкреатитис?

Панкреасот кај децата - исхранаЛистата на дозволени исхрана 5 и 5А на производи е доволно голем. Бебе може да се занесе не само од корист, терапевтска храна, но, исто така, да се подготват вкусни неговите јадења. Да се ​​исклучи можноста за користење на исхрана за деца со панкреатитис не се препорачува производи треба да се сретне со своите листа:

 • 'Рдокви и ротквица, спанаќ, магдонос, киселица и лук, зелка и кромид, кисела зеленчук и печурки.
 • Пченка, грав, јачмен, просо и јачмен каша.
 • Промовирање на надуеност овошје вклучувајќи кисело.
 • Риба, печурки и месо, вклучувајќи и пилешко месо, супа, и, според тоа, супи, borscht.
 • видови на масни месо и риба.
 • Масни млечни производи.
 • Газирани пијалоци и концентриран сок.
 • А слоевит и свежо колачи, кифла.
 • Чоколадо и слатка храна.
 • Зачини, конзервирана храна и зачини.
 • Ореви.
 • Какаото и силен чај.
 • Ако не ви се хранат дете страда од панкреатитис, наведени храна, болеста е многу лесно да се победи.

Вкусни рецепти во детството панкреатит

Терапевтски диети за деца со панкреатитис укажуваат на тоа дека детето ќе јаде првиот дневен готвени јадења. Како телото се развива, и бара голема количина на витамини, макро и микроелементи, неопходни за да го нахрани своето корисни топли супи за супа од зеленчук. Рецепти од првите јадења за деца:

 • Супа од зеленчук со ориз и павлака. Во врела посолена вода капка passaged ситно кромид и моркови. По 15 минути, додадете малку компир - само еден медиум компир. Откако компири се добро свариш во супа додадете добро измиени ориз. Садот се служи топло, додавање на плоча десерт лажица кисела павлака.
 • Леќата супа со зеленчук.
 • Вегетаријанска супа со тиквички. Во солена вода што врие, наизменично додадете кромид, морков, компир, грашок, тиквички и билки дозволено. Супа, исто така може да се служи со кисела павлака.

Рецепти за деца со панкреатитисИсхрана во детството, панкреатитис, исто така, им е дозволено да се хранат вашето бебе различни видови на месо и риба. Користењето на овие производи, може да се подготви мали пациенти различни видови на ќофтиња бари на пареа. Не плашете се да се користи за готвење и риба ќофтиња. Дека тие немале риби мирис и се повеќе срдечна, може да се додаде месо сварена зелка и ориз. При изборот на рецепти не заборавајте:

 • Мелено месо со компири;
 • Бери торта и сутлијаш;
 • печени со мед овошје;
 • винегрет;
 • омлети и други добрите.

Спречување на детето панкреатитис, како и нејзината егзацербации, е соодветно да се во согласност со возраста на исхраната на детето. Родителите не треба да заборавиме на вистинскиот начин на живот, за спречување на повреди и заразни болести.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман за панкреатитис beremennnosti и исхрана во текот на бременостаТретман за панкреатитис beremennnosti и исхрана во текот на бременоста
Тери панкреатит, што е тоа?Тери панкреатит, што е тоа?
Амоксицилин со панкреатитисАмоксицилин со панкреатитис
Третман на панкреатитис и рак на панкреасот кај децатаТретман на панкреатитис и рак на панкреасот кај децата
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Реактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапијаРеактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапија
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Дали постои вакцина против панкреатитис?Дали постои вакцина против панкреатитис?
Хипертензија и панкреатитисХипертензија и панкреатитис
Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)
» » » Исхрана за панкреатитис кај децата (воспаление на панкреасот кај деца)