ma.gurushealth.ru

Исхрана за воспаление на дебелото црево сигмоиден

Исхрана за сигмоиденИсхрана за воспаление на дебелото црево сигмоиден е еден од основните фактори на закрепнување. Значи, од исхраната треба да се исклучат пржени, пуши, зачинета, топли и ладни јадења. Вреди да се одблизу на правилата за исхрана за сигмоиден.

Во случај на акутна sigmoidita проток, тежок пролив или запек, диета назначен №4. Бидејќи целта на оваа диета се залага за отстранување на воспаление, распаѓање и ферментација процеси, како и постигнување на нормална состојба на активностите на хранливи материи на гастроинтестиналниот тракт и снабдување, во случај на повреда на дигестивниот тракт.

Се должи на фактот дека воспаление на дебелото црево сигмоиден се елиминира од исхраната на јаглехидрати и масти, процеси на сопирачките кои предизвикуваат гнил и ферментација процеси, ја зголемува перисталтиката и во доволни количини наменети гастричниот сок за процесот на варењето на храната.

№4 диета е нискокалорична, неговата енергетска вредност е еднаква на само 2000 калории на ден. Исхраната со воспаление на сигмоиден колон главно протеински производи и употребата на масти и јаглехидрати ќе се сведе на минимум стапка. Недостатоци на таква диета мени на сигмоиден е недостатокот на хранливи материи и витамини во производи, па експерти не се препорачува премногу долго време да го почитуваат.

Видео: Исхрана воспалителна болест на цревата

Оптимално за најстрога исхрана во црево сигмоиден не е ништо повеќе од 7 дена. Во тоа време, активноста на дигестивниот тракт е нормално. За да се намали товарот на исхрана цревата треба да биде дел на сигма, околу 6 пати во текот на денот, со почитување на мали делови. Јадења во исхраната со воспаление на дебелото црево сигмоиден треба да биде топло и течност, пире и излитена состојба.

Што храна се дозволени во исхраната на сигмоиден?

Исхрана за воспаление на дебелото црево сигмоиденМенито на сигмоиден дозволено да се користи:

 • Трошки од леб или бајат бел леб.
 • Исхраната месо која е варен или варени метод пареа. Тие вклучуваат пилешко, зајакот, мисирка, телешко месо.
 • Pureed супи и лигави, која е направена на основа на посно месо или риба супа.
 • Риба со малку маснотии сорти.
 • Мека-варени јајца.
 • Kash нанесуваат состојба на леќата, ориз, овес.
 • Зелениот чај пијалоци, црно кафе без шеќер, супа колковите и други лековити билки.

Покрај тоа, на диета наменета за лекување на воспаление на дебелото црево сигмоиден дозволено да се користи pureed јаболка кисела оценки, желе, желе.

Што е забрането во исхраната со воспаление на дебелото црево сигмоиден?

Исхрана за сигмоиден цревоПациентот треба да се исклучат од исхраната на сите масни и пржена храна, месо, зачини, marinades. Покрај тоа, кога сигмоиден забранува вклучување во менито:

 • Свеж леб, слатки колачи и пекарски производи.
 • одделение масти месо, сите видови на масти, месни производи, на пример, колбаси или виршли.
 • Супи на хард-варено месо супа со додавање на зеленчук и тестенини. Забранет млеко супа.
 • Мрсна риба, јајца, конзервирана риба.
 • Сите видови на масти.
 • Пржени јајца.
 • Свеж зеленчук, овошје, билки и зеленчук.
 • Полномасно млеко и масни млечни производи.
 • Тестенини, грав, просо и јачмен.
 • Газирани пијалоци, какао и кафе со додавање на млеко.
 • Сите зачини, топли сосови и зачини.
 • Сите слатки, чоколадо, мед и џем.

По диета со сигмоиден не е дозволено брзо враќање на нормалната исхрана и јадат масна, високо-калорична храна и trudnousvoyaemyh.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Dysbacteriosis панкреатитDysbacteriosis панкреатит
Акутна сигмоиденАкутна сигмоиден
Како да се третираат воспаление на дебелото црево сигмоиден?Како да се третираат воспаление на дебелото црево сигмоиден?
Сегментална колитисСегментална колитис
Површина сигмоиденПовршина сигмоиден
Исхрана на dysbacteriosisИсхрана на dysbacteriosis
Хронична сигмоиденХронична сигмоиден
Ерозивни сигмоиденЕрозивни сигмоиден
Медицински исхрана во колитисМедицински исхрана во колитис
Дебелото црево, intestinum crassum, е последниот на дигестивниот тракт, почнувајќи од крајот на…Дебелото црево, intestinum crassum, е последниот на дигестивниот тракт, почнувајќи од крајот на…
» » » Исхрана за воспаление на дебелото црево сигмоиден