ma.gurushealth.ru

Свеќи од проктитис

Видео: проктитис дијабетес

Третман на проктитис свеќиПричините за кои постои проктитис, треба да знаеме, бидејќи третманот на различни форми на болеста на прво место во насока на нешто што ќе ги елиминира. На лековите се користат антибиотици и сулфа лекови. Локално спроведена хип бањи, клизма со различни инфузии, како и топол туш перинеумот користење антисептик решенија. третман свеќи се врши во многу болести на дебелото црево, на пример, во колитис. Зошто толку ретко ги пропишува проктитис свеќи?

свеќа третман е подружница, и не секогаш се применуваат. Тоа е затоа што претежно контраиндикации за употреба на ректална супозитории со аналгетски, анти-воспалителни, антисептик Сет проктитис, бидејќи употребата на супозитории, особено имајќи лаксативен ефект може да доведе до иритација на мукозните мембрани на ректумот, кој сигурно е неприфатливо фактор во оваа болест, така се повеќе погодна за колитис.

Како што е наведено од страна на експерти, воспаление на слузницата на ректумот имаат доволно чувствителност на механички стрес.

Свеќи со акутна проктитис

Свеќи од проктитиссвеќи за третман на симптомите на акутна проктитис се доделени од пред само благи форми на болеста, бидејќи во спротивно тие средства ќе предизвика поголема реакција нервозни ректална мукоза. Покрај тоа, индикација за третман на свеќи може да биде појава на запек.

Вреди да се напомене дека ректален супозитории се користи доста често во колитис со запек. Ова се должи на својствата на такви средства. Сепак акутна проктитис може, особено во тешки форми, може да предизвика истенчување на слузницата, и во третманот на свеќи неговата површина оштетени.

Вреди да се напомене дека во некои случаи на проктитис, на пример, во улкус и некротизирачки форма, употреба на ректален супозитории се контраиндицирани бидејќи тие имаат тенденција да предизвика такви крварење, преку контакт со области на ерозија и да ги оштети. Кога улцерозен колит формулари ректален супозитории, исто така, не е потребно.

Видео: третман на хемороиди од Михеј

Свеќи во хронична проктитис

Искра во проктитис и колитисМеѓу класификација на хронична проктитис е прилично заеднички тип на атрофичен болест кога ректална мукоза почнува да се значително потенки и лесно може да се оштетени со механички удар. Овој аспект е важно, и така третманот е контраиндициран свеќи. Ова особено се однесува на ректален супозитории, кои предизвикуваат формирање на гас меурчиња. Тие имаат тенденција да го зголемат притисокот во ректален празнина, што предизвикува иритација на рецептори кои се наоѓаат на слузокожата.

Видео: Интервју со д-р DMN, шеф .. Одделот за колоректален GB №40 IA програма Nechaya "Дијалог на езерото"

Значи, вие ретко може да се види на совети за користење ректален супозитории со хронична форма на болеста, и тоа е предизвикано од горенаведените причини.

Прогнозата правилно и што е најважно, исходот на ран третман на проктитис главно позитивни. Превентивни мерки се намалени за отстранување на причините и соодветен третман на болести, како што колитис, што предизвика симптоми на проктитис. Вреди да се запамети дека само-дијагноза и самолекување - е првиот чекор во погрешна насока во болести на било кој вид.

Листа на свеќи со лековити дејства:

  • ultraprokt
  • Posterisan
  • Natalsid
  • methyluracyl
  • Proktozan
  • salofalk
  • Со прополис и buckthorn
  • олеснување
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Проктитис и хемороидиПроктитис и хемороиди
Улцеративен проктитис: симптоми, третманотУлцеративен проктитис: симптоми, третманот
Класификација на улцеративен колитисКласификација на улцеративен колитис
Проктитис и колитисПроктитис и колитис
Причините за проктитисПричините за проктитис
Свеќи со глицерол (suppositoria сума glycerino). Супозитории од кои секој содржи 1.44 g на глицерол…Свеќи со глицерол (suppositoria сума glycerino). Супозитории од кои секој содржи 1.44 g на глицерол…
Што свеќи може да биде бремена од запек?Што свеќи може да биде бремена од запек?
Клизма во проктитисКлизма во проктитис
Што е проктитис на дебелото црево?Што е проктитис на дебелото црево?
Симптоми на ректална колитисСимптоми на ректална колитис