ma.gurushealth.ru

Вежбање терапија во колитис

Видео: Вежби за констипација

Вежбање терапија во колитисцревни болести повлекува манифестација на колитис, се карактеризира со воспаление на слузницата на дебелото црево. Неправилна исхрана и неподвижни начин на живот може да предизвика влошување и болката предизвикана од болести како што се колитис. Последица на оваа појава може да биде кршење на дефекацијата функција (запек или пролив), можеби, присуството на болка. Болеста е во прашање елиминира тешка физичка активност и редовно вежбање, но во комплексот третман случи физиотерапија и гимнастика.

Прво на сите, пациентите треба да се формира соодветна диета, диета и преземање на одредени лекови кои го намалуваат воспалението процеси во гастроинтестиналниот тракт, спроведе обука вежбање терапија.

Видео: меѓуребрените невралгија и болка во градите (ребра) како да се чисти? вежби

Терапевтски вежби се користи во колит со хронична форма, во придружба на стагнација на coprolites, предизвикани од повреда на моторната функција на цревата. не треба да се вклучат во физикална терапија во време кога акутен колитис. Во тоа време, физичка активност и спорт се контраиндицирани во било!

Главната цел на вежбање терапија кај оваа болест е како што следува:

  • нормализира neurohumoral регулирање на варењето на храната;
  • елиминира воспаление;
  • нормализирање на секреторен и моторните функции на цревата;
  • подобрување на емоционална и ментална состојба на една личност.

Физичка активност во колитис

Физичка активност во колитисТоа ги исклучува сите егзацербација fizuprazhneniya бидејќи и најмала преоптоварување може да доведе до болка сензации и влошување. Но, во периоди на ремисија на болеста не интензивна вежба гимнастика комплекс во колитис се препорачува за зајакнување на имунолошкиот систем и

Видео: Вежби за болка во вратот. 11 едноставни вежби кои ќе ја ублажи болката во вратот

Еден добар ефект се постигнува како резултат на правилно избрани почетна позиција. Додека во вертикална положба, внатрешниот абдоминален притисок во долниот дел на стомакот се зголемува, subdiaphragmatic дел и се карактеризира со потенцијален простор, каде што на негативен притисок е присутен. Притисок во ректумот во стоечка положба е 20 см. Вода. v., додека во седечка позиција е зголемена, и хоризонтална положба може да се промени на параметрите до 5 см. вода. Уметност.

LFC, исто така, се карактеризира со хоризонтални движења, кои се многу корисни во колитис. Како резултат на тоа тела наредени во внатрешноста, почнуваат да се движат нагоре, и долниот дел на стомакот оддели имаат негативен притисок. Оваа ситуација овозможува да позиција делови на дебелото црево на исто ниво, а со тоа да се овозможи да се нормализира моторна активност на цревата.

LFK е особено неопходно кога Атонични колитис. Во овој случај, на вежба во нејзината комплексна може да го подобри психо-физички тон телото, да се воспостави работата на дигестивниот тракт, зајакнување на стомачните мускули. За да изберете одредена вежба треба да се консултираат со специјалист! Да се ​​елиминира колитис гимнастика и вежбање терапија се некои од главните методи кои не предизвикуваат штета на телото. Да се ​​врати функцијата на цревата препорачаната дневна терапија сесии физички, додека масажа спроведување кружно движење во стомакот во правец на стрелките на часовникот.

Спорт во колитис

Спорт во колитисСпортски активности во текот на оваа болест се дозволени, но во одредени периоди. Така, во текот егзацербации треба да се отфрли било каква физичка активност, вклучувајќи вежба терапија. Дури и како "аматерски" спорт како џогирање во ова време може да предизвика крварење и воопшто лошо здравје.

Видео: Како да се направи разлика болката од срцето дегенеративни диск болест? [Срцето болка и долниот дел на грбот]

Како превентивна спортски колитис кога е потребно. Најдобар ефект за тело во овој случај има пливање. Но, ние зборуваме за умерени активности кои не се закана за моменталната состојба на здравјето. За индивидуалните спортови треба да се консултирате со вашиот лекар.

Гимнастика, гимнастика, и умерено вежбање во колитис може да доведат до позитивни резултати, ако правилно избрани вежби, како и нивно навремено спроведување. Тоа вклучува вежби со предмети, одење, пливање и игри за да помогне за подобрување на општата состојба на лицето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Компликации на улцеративен колитисКомпликации на улцеративен колитис
Улцеративен колитис е форма на дисталниотУлцеративен колитис е форма на дисталниот
Класификација на улцеративен колитисКласификација на улцеративен колитис
Колитис со запекКолитис со запек
Колитис, третман, симптоми, причиниКолитис, третман, симптоми, причини
Апендицит и колитисАпендицит и колитис
Лево-страна колитис, дебелото цревоЛево-страна колитис, дебелото црево
Ленено семе во колитисЛенено семе во колитис
Гноен колитисГноен колитис
Хроничен колитис со запекХроничен колитис со запек