ma.GurusHealth.ru

Што може да панкреатитис, правилна исхрана за панкреасот

Што може да панкреатит?Исхрана во оваа болест вклучува дополнување на храна богата со протеини и намалување на приемот масти и јаглехидрати. Размислете за детали кои може да се јаде со панкреатитис:
 • За време на хронична болест во ремисија, пациентите им е дозволено да се јаде овошје суровини, варен и задушени. Дозволена употреба на суво овошје, задушени овошје и Бери додатоци. Вие исто така може да се јаде лубеница, банана, јагоди, зелени јаболка. Плодови, кои вклучуваат сурова влакна, треба да бидат исклучени од исхраната, особено во акутна фаза на болеста.
 • нема да им наштети на здравјето на варен или печен зеленчук: цвекло, моркови, компири, тиквички, моркови, пиперки, спанаќ. Јадење домати е прифатливо во хроничен панкреатит само за време на ремисија, кога пациентите со болка и воспаление.
 • Меѓу млечни производи може да биде изолирана јогурт, кефир, јогурт и сирење, чија содржина на масти е помалку од 9%. Млеко не се препорачува да се пијат во чиста форма, но е дозволено неговата употреба во подготовка на разни јадења.
 • Посно месо, на пример, варено посно телешко, говедско или зајак.
 • Може да се тестенини, зачинети со путер или сончогледово масло. Сепак, треба да се има на ум дека во панкреатитис дневно е дозволено да се користи не повеќе од 20 грама путер.
 • Печени или варени риба: штука, Костур, треска.
 • Варено пилешко, мисирка.
 • Стале бел леб и крекери.
 • Дозволена пијалаци за панкреатитис вклучуваат желе, зелен чај, билни чаеви медицински и терапевтски минерална вода.

Ако панкреатит не се препорачува употреба на силен чај, кафе и разни алкохолни пијалоци. Избегне масни и пржена храна, и топла зачини и зачини.

Како да се јаде во панкреатит?

Како да се јаде за панкреатитис?Диетална храна вклучува одредени правила кои пациентите треба да бидат забележани во текот на неговиот живот. Како да се јаде во панкреатит? Прво на сите, треба да се запомни дека кога оброци на болеста треба да се доволно чести, за секои 4 часа. Покрај тоа, за време на оброк треба да се избегнува изобилство на храна, пожелно е тоа што се состои од мали порции.

Со цел да се избегне иритација на желудникот и да се спречи оштетување на системот за варење, храна за панкреатитис треба да се користи во топла и стара. Сите зеленчук се препорачува да се бари на пареа или варени, и супи, за да се олесни апсорпција на храна, се сврти кон супи.

Само по некое подобрување на здравјето, пациентот може да панкреатитис, постојат производи кои не се толку нежни обработка. Сепак, во неговата исхрана не треба да бидат присутни задушени и пржена храна, како што се смета sokogonnym. За време на акутна болест, тешка болка, на пациентите им се препорачува да се изврши во дводневна постот.

Како и што се јаде кога панкреасот?

Панкреасот, како да се јаде?И покрај нејзините мали димензии, на панкреасот е доста непостојана орган, па ако нејзините проблеми, луѓето треба да се откажат од многу вкусни и познати јадења. Многу од нив се загрижени за тоа како и што да јадат во болести на панкреасот?

специјална диета е дизајниран да се нормализира функцијата на неговите научници Pevzner, кој беше наречен "број маса 5P". Таквите клиничка исхрана во панкреатитис назначен во отсуство на акутна болест и вклучува употреба на следниве производи:

Каша варен во вода: гриз, леќата, овес, ориз. Тоа не е препорачливо, постои просо и јачмен каша, како што се тешки за варење.

 • Посно месо и риба.
 • Egg (бели).
 • Вегетаријанска супа од зеленчук супа.
 • Ниско-масни видови сирење.
 • Фиде.
 • Млеко, урда.
 • Овошни пијалаци и овошни пијалаци.
 • Зеленчук и билки.

Помогне да се намали воспалението сушени или суровини ѓумбир, кој може да се користи во мали дози како лушпа или во прав. Мошне често се користи за лекување на краставица диета која го олеснува Дигестивниот систем и го спречува развојот на воспалителни процеси.

Ако имате проблеми со панкреасот е прифатливо како и употребата на некои слатки. Тоа може да се захаросани овошје, бел слез, нафора без пломби, желеа, бонбони и чоколадо (сорти млеко). Сепак, не може да има само во периодот на долгорочна ремисија и ако пациентот не е дијабетичар.

Во секој случај, правото исхрана за панкреасот може да назначи само лекар. Затоа, пред да ги користат овие или други производи, пациентот треба да се консултираат со специјалист.

Готвење со панкреатитис - што може да биде пациентот?

Готвење со панкреатитисИ покрај фактот дека болеста вклучува некои ограничувања во исхраната, постојат многу рецепти кои може да се направи здрав и вкусен опции исхрана.

Што може да се направи на панкреатитис пациент? Ако пациентите страдаат од хронични болести, тие се дозволени зеленчук салати, како салата. Вие исто така може да се јаде салати со зеленчук и варено месо, облечени со кисела павлака, која има ниска содржина на масти. Исто така, се подготвува за панкреатитис и многу едноставна антена - мрзливи кнедли и сирење тепсија.

Безбедно за панкреасот ќе го користи варени пилешки гради, варен со користење на двојно котел. Кокошка се излупени малку сол и се хранат со гарнир, на пример, леќата, варен во вода. Вкусна и здрава храна исто така може да бидат подготвени од варено телешко месо. Тоа може да биде, пареа котлети, суфле или супа со ќофтиња.

Друга популарна диета сад со панкреатитис - риба quenelles. Да се ​​подготви, леб и риба филети мора да се мелат во мелница за месо, додадете на микс тепани жолчките и се меша додека не се изедначи. Тогаш ќе треба да го обликува кнедли и да им се вари во тенџере со лесно солени вода.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и деновиИсхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и денови
Wellness и брза исхрана за жени по 30 годиниWellness и брза исхрана за жени по 30 години
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Исхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецептиИсхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецепти
Диета мени за хемороидиДиета мени за хемороиди
КозметологијаКозметологија
Десерти со панкреатит, рецептиДесерти со панкреатит, рецепти
Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?
Може ли да суво грозје панкреатит?Може ли да суво грозје панкреатит?
Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?
» » » Што може да панкреатитис, правилна исхрана за панкреасот