ma.GurusHealth.ru

Појадок со панкреатитис

Појадок со панкреатитисПанкреатит често се јавува како резултат на неправилна исхрана и злоупотреба на алкохол. Олабавување на симптомите на болеста може да се постигне од страна на добро-напишана исхрана. Исхраната е важна компонента во третманот на болеста. Во ремисија исхрана е полн и содржината на голем број на калории. Количината на протеини во исхраната треба да бидат високи, а содржината на масти се намалува.

За појадок панкреатитис консумира млечни производи - сирење, јогурт, млеко. Исто така, за појадок се совршени за млечни производи и содржината на различни житни култури житна основа млечни бесплатно - леќата, овес, ориз. Лекарите не се препорачува да се прибегне кон користење на слатки и храна која содржи големи количини на шеќер. За појадок, совршен посно месо или риба, како гарнир, можете да го користите варени компири.

Повремено, за појадок може да се готви омлет протеини. По можност во утринските часови исхрана вклучува овошје и зеленчук, кои ќе ви помогнат да наситен на телото со витамини и растителни влакна. Пијалаци за појадок, исто така треба да биде солени. Тоа е најдобро ако тоа е зеленчук, овошни сокови, желе од никнува овес или незасладен чај.

Вечера со панкреатитис

Вечера со панкреатитисЗа вечера и апсолутно контраиндицирана да се користат производи кои го стимулираат лачењето на панкреасот. Може да се готви за вечера со избор на јадења од урда, месо, варени или бари на пареа зеленчук, риба, житарици, варени компири. За десерт, подготвен од свежо овошје и зеленчук. Како што се користи панкреатитис пијалаци незасладена сок, желе, чај. Во текот на ноќта треба да пијат кефир или јогурт.

Во периоди на акутен панкреатит вечера пожелно да се збогати компир сок, јогурт дома. Прехрана пациентите треба да бидат мали порции и фракционо. мени вечерните часови, на тој начин, мора да се заврши. Ова ќе помогне да се намали товарот на панкреасот. Тоа не е препорачливо да се вклучат во вашата исхрана производи врз основа на грав и зелка видови, како тие придонесуваат за силен формирање на гас. Путер може да се додаде на храна, но износот не треба да надминува 15-20 грама.

Сите оброци за појадок, ручек и вечера треба да се варат или бари на пареа. Се забранува употреба на пржена храна, премногу солена и кисела производи. Месо, риба и печурки супа, колбаси, ротквица, репка, киселица, исто така, се исклучени. Газирани и алкохолни пијалоци да доведе до влошување на симптомите и не се компатибилни со панкреатит.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Wellness и брза исхрана за жени по 30 годиниWellness и брза исхрана за жени по 30 години
Исхрана козметика Нова ГодинаИсхрана козметика Нова Година
Исхрана (маса) број 5 со гастритис и мениИсхрана (маса) број 5 со гастритис и мени
Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третманИсхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман
Појадок, ужина и вечера за пациентите со гастритисПојадок, ужина и вечера за пациентите со гастритис
Акутна атрофичен гастритисАкутна атрофичен гастритис
Диети за губење на тежината и подобрување на здравјето на женитеДиети за губење на тежината и подобрување на здравјето на жените
Исхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецептиИсхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецепти
Диета мени за хемороидиДиета мени за хемороиди
Режим и мени угостителски бременаРежим и мени угостителски бремена