ma.gurushealth.ru

Лекови за третман на панкреасот панкреатитис, кои се?

Лекови за панкреасотКои лекови треба да се земе со панкреатитис? Кога медицински третман на хроничен панкреатит во комбинација holinopreparatov ефект и антиспазмотици со аналгетици, антациди и Х2 блокатори, ензим и antifermental лекови.

Кога воспаление на панкреасот holino- и antispasmodic средства кои се користат лекови, како што атропин, Не-бањата, Platifillin, папаверин, gastrotsepin - во умерени дози. Преземањето на овие лекови усно или со поткожно инјектирање (главно акутна болка).

Од антациди во третманот на хроничен панкреатит алуминиум фосфат гел се користи, Almagel и други алкални супстанција во течна смеса.

За време на егзацербација на хроничен панкреатит, важна улога се игра од страна на егзокрините панкреасот инсуфициенција, според тоа, за третман назначен ензимски препарати, антациди и H2-блокатори. Во текот на изминатата деценија, овие лекови кај пациенти со хроничен панкреатит се назначени почесто, како позитивен ефект на нивната апликација беше потврдено во пракса.

H2-блокатори се користат за тешка болка во третманот на рак на панкреасот. Овие вклучуваат лекови ранитидин, фамотидин, и други.

За третман и за обновување на панкреасот не може без терапија на ензимот. За да го спречите секреција на панкреасот, потребни лекови како што се трипсин, липаза и амилаза. Тие содржат лекови Креон Креон 8000 и 25 000. терапија Ензимот е инициран веднаш по отстранувањето на акутен напад со тешка болка. Критериумот за ефикасноста на дроги е fermentosoderzhaschih слабеењето диспептични синдром што резултира престанок на дијареа и стабилизација на тежината.

За да се лекува и да се врати на панкреасот, ензим лекови некои пациенти треба да се пијат редовно за многу години. Третман-искусни пациенти со панкреатит покажува дека влошувањето на болеста се смирува само по 3-5 недели по започнувањето на ензими, а вкупниот слабеењето на акутен панкреатит се случува во 6-12 месеци.

Од страна на ензимот лекови вклучуваат: панкреатин - лек против панкреасните ензими добиток skota- Pankurmen - во комбинација помош на панкреатин и екстракт kurkumy- pantsitrat - нов лек со висока содржина на панкреатин.

Но со некои embodiments, хронична форма на болеста панкреатит се случуваат со оток жлезди назначен antifermental терапија за да се врати на своите функции. Лекови во оваа група - Contrycal Gordoks и администрира интравенски на пациентот со dropper. Во недостаток на овие алатки е висок ризик од алергиски реакции (7-10%) и опасноста од анафилактичен шок. Затоа antifermental се користат овие средства е ограничен.

За намалување на болката кај пациенти со егзацербација назначен аналгетици: Парацетамол Baralgin, аналгин. врв влошување пациент направени интрамускулна инјекција на лекови, и кога болката ослабне, на пациентот може да се пие таблети 2-3 пати на ден. Во ретки случаи, кога болката е многу интензивна, пациентот се дава наркотични аналгетици: promedola трамадол, бупренорфин.

Што лекови не може целосно да се ослободат лицето на панкреатитис? Прифаќање на панкреасните ензими во многу случаи, заместителна терапија е ефективна алатка. Но целосна корекција на патолошкиот процес, за жал, не се постигнува. За ефикасен третман на панкреасна инсуфициенција бара разгледување на многу фактори, и индивидуален пристап кон секој случај на болеста.

Лекови за симптоми на панкреатитис

Лекови за панкреатитисВо третманот на панкреатитис се заеднички ензимски препарати донесени за долго време. пациентот, исто така пропишува следните лекови за симптоми на панкреатитис:

  • cholagogue препарати;
  • седативи;
  • калциум;
  • хормони;
  • метаболит комплекс;
  • обвивна лекови.

Покажува висок ефикасноста на епсилон-аминокапроична киселина (5% -. 100-200 ml) се администрира интравенски од страна капка по капка, брзината на инфузијата 10-12. Исто така, тоа може да се конзумира орално со 1 g 4 пати на ден.

Традиционална медицина во третманот на панкреатитис симптомите се дополнети од страна на богати со влакна фабрика ензими: Wobenzym, Yunienzim, Phlogenzym, но тие не се пропишани за акутна болест.

Пациентот бил советуван да се витамини Б6, Б12, Ц, kokarboksilazu - усно, како и анаболни стероиди - интрамускулно. Во текот на третманот - по налог на лекарот.

По третманот на пациентот е нормализирана спектар на крвниот серум протеин, зголемена телесна тежина, подобрување на трофични процеси.

Најдобар лек за панкреасот

Најдобар лек за панкреатитисЛекарите не може недвосмислено да се нарече најдобар лек за рак на панкреас. Кога патологија на комплексни терапија. Изборот на лекови зависи од клиничката слика. Типично, ензим терапија за замена на е пропишана средства. Тие обезбедуваат на нормалната активност на панкреасот, но обично не помогне да се елиминира патолошкиот процес.

На најдобрите лекови се Ензим Форте, кои не само што придонесува за стабилизирање на секреција, но исто така се користи во превентивни мерки. Поголема ефикасност покажува омепразол дрога, која ја намалува киселоста. Сепак, предозирање со својата доведува до нарушување на процесот на разделување честички храна.

Во назначувањето на лекови мора да се смета воспалителни лезии на панкреасот, како и симптоми како што се болка "стомакот", надуеност, запек и други.

Нови лекови од панкреатитис

Нов лек за панкреатитисСо навремено назначување на нови лекови од панкреатитис може значително да се подобри состојбата на пациентот и да се спречат можните компликации:

  • акутна форма на болеста на пациентот обично се доделени антиспазмотици: Platifillin, Baralgin папаверин и ампули, и растителна основа медицина: Nigedaza и Oraza;
  • во хроничен панкреатит кај пациент кој се пропишани антисекреторни лекови, антиспазмотици, панкреатин микропелети, октреотид, и доколку е потребно, психотропни лекови.

Што лекови не може да биде панкреатит?

Што лекови не може да биде панкреатит?На прашањето што лековите кои не може со панкреатитис, прилично значајни. Прво на сите, ние мора да се има на ум дека поголемиот дел од предозирање со лекови за панкреатитис може да предизвика компликации. Затоа, дозата треба да се координираат со лекар. Мерки на претпазливост треба да се преземат празнични подготовки Digestal, enzistal, кои вклучуваат компоненти на жолчката. Овие лекови се контраиндицирани за време на егзацербација. Во акутно воспаление на панкреасот, исто така, не се препорачува да се користат средства Креон. Покрај тоа, потребно е да се следат начинот на исхрана и да одбијат да го прифатат акутни и мрсна храна.

Во заклучок, тоа треба да се напомене дека за спречување на панкреатитис, многу е важно навремено дијагностицирање. Во текот на лекувањето на пациентот треба внимателно да се следат сите препораки на лекар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Platifillin панкреатитPlatifillin панкреатит
Pariet панкреатитPariet панкреатит
Попреченост во хроничен панкреатитПопреченост во хроничен панкреатит
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Лекови, лекови, и во третманот на хроничниот панкреатитЛекови, лекови, и во третманот на хроничниот панкреатит
Ранитидин панкреатитРанитидин панкреатит
Атропин панкреатитАтропин панкреатит
Buscopan панкреатитBuscopan панкреатит
Опструктивни хроничен панкреатитОпструктивни хроничен панкреатит
» » » Лекови за третман на панкреасот панкреатитис, кои се?