ma.gurushealth.ru

Исхрана и исхрана во гастроентеритис

Исхрана за гастроентеритисАко вие или вашето семејство биле дијагностицирани со гастроентеритис, главна задача е организирање на додатоци во исхраната. Во третманот на гастроинтестинални заболувања, често само на исхрана може да го врати оштетен функцијата на желудникот и цревата. Исхрана за гастроентеритис обезбедува истовар на органите за варење и нежен однос кон нив.

На почетокот на болеста бара целосна отфрлање на храна. Секое, дури и на исхраната храна, ќе има повеќе да предизвика дијареа и повраќање, иритирачки воспаление на желудникот и цревата. За да се спречи понатамошно дехидрација и го чисти од токсини треба да пијат големи количини на едноставни не-газирана вода, со телесна температура.

Решени топли билни инфузии и чаеви, како што се камилица. Кога се препорачува повраќање која често пијат мали голтки. не треба да пијат премногу ладни или топли пијалаци, тоа ќе предизвика дополнителни иритација. Неопходно е да се исклучи од менито на силен чај и кафе.

На вториот ден со гастроентеритис може да се јаде пченица крекери. Производи на индустриското производство со додавање на подобро да не се јадат.

На третиот ден во менито за електрична енергија треба да вклучуваат варен ориз каша со гастроентеритис. Нема потреба да го додадете во неа шеќер, млеко, путер и суво овошје - овие производи се исклучени. А лушпа од ориз, но тоа е добар лек за пролив.

Во наредните денови, постепено се додава прилично слаба супа од кокошка, по можност домашна. Може да се јаде јаболка печени во гастроентеритис, варени моркови и компири, по можност во форма на пире. Исто така се препорачува пире од банана.

Нови производи треба да се додаде во мали количини и постепено. Ако по неколку часа по нивната употреба не се продолжи со манифестации на болеста, може да бидат зголемени дел.

На 6-ти ден мени храна со гастроентеритис продолжен од страна на други житни култури, варени или бари на пареа зеленчук и овошје, живина и месо и риба.

Во изготвување на диета мени за гастроентеритис кај возрасните треба да се промени на листата на одобрени производи како што се намали воспалението и да се подобри благосостојбата.

Исхрана по гастроентеритис

Јадење со гастроентеритисИсхрана за гастроентеритис кај возрасните благо енергија за долго време. Дури и по олеснување на симптомите не веднаш да се префрлат на навики во исхраната. Омилена храна се безбедни за да влезат во постепено, во рок од еден месец или два.

За две недели, на менито се исклучени:

 • печурки и грав;
 • свежо овошје и зеленчук;
 • млеко и производи од него;
 • слатки;
 • мрсна, пржена и пушеле храна;
 • алкохол, кафе, чоколадо и какао;
 • кисели краставички, зачини, билки и конзервација;
 • колачи, и свежо 'ржан леб.

Најефикасен во цревни болести, вклучувајќи гастроентеритис, кога се смета исхрана број 4. Неговиот основен принцип е честа, не помалку од пет пати на ден, помали оброци и избегнување на храна кои ја иритираат дебелото црево. Што може да се јаде за време на диета број 4?

Карактеристики на исхрана број 4 во гастроентеритис

Исхрана №4 во гастроентеритисИсхрана № 4 врз основа на следниве моќ барања:

 • се намали калории преку ограничување на јаглени хидрати и масти;
 • ограничување на употребата на шеќер и сол;
 • исклучок на конзумирање на премногу топла, ладна, тешко, масна и зачинета храна.

Во текот на денот треба да се пие најмалку половина литри течност. Дневен внес на калории може да биде до 2000 kcal.

Ако гастроентеритис се препорачува да се јаде мали оброци 5-6 пати на ден. Храна консумира во варени (пареа) и форма пире.

За време на диета треба да пијат, а слаб зелена, билни и црн чај, сокови, разредена со вода, чиста вода без гас. Забранетиот свежи овошни сокови, млеко, кафе, какао и алкохол.

Од месо и производи од риба во гастроентеритис дозволено да јадат посно, печени или бари на пареа. Оброците се јаде во излитена или течна форма.

Супи се подготвени во вода или слаба супа.

Дозволено да се јаде едно јајце на ден во форма на еден омлет бари на пареа или варени "во торба". Во сирење, пржени или варени јајца форма е забрането.

Дозволено да се јаде сув леб направен од пченично брашно и бисквити, без додавање на печење. Неопходно е да се исклучи од своето мени на палачинки, мафини, 'ржан леб и производи со додадена трици, ореви и семки. Тестенини производи може да имаат само тенок тестенини, ќе ја додадете на супа или супа.

На свежи млечни производи е дозволена со малку маснотии урда. Вие треба да се заборави за сирење, павлака, јогурт, масни млеко. Да се ​​подготви каша и некои јадења е дозволено да додадете малку млеко, јогурт и путер.

Јадат само зеленчук во варени, печени и пире од форма. Препорачани пире од моркови и компири.

Исхрана № 4 препорачува јадење овес, гриз, леќата и ориз каша. Поостро зрна (јачмен, просо и јачмен) треба да бидат исклучени од менито.

Дозволено да се јаде пире, желе и овошје на не-кисела овошје и бобинки. Од свежи и суви, како и мармалад и мед ќе треба да се даде.

Доколку не се почитува диетата е можно продолжување на гастроентеритис, појавата на повтори напади и компликации на болеста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Еозинофилен гастроентеритисЕозинофилен гастроентеритис
Дијагноза на акутен гастроентеритисДијагноза на акутен гастроентеритис
Акутна инфективна гастроентеритисАкутна инфективна гастроентеритис
Последиците од гастроентеритисПоследиците од гастроентеритис
Што да се пие со колитис?Што да се пие со колитис?
Гастроентеритис кај доенчињаГастроентеритис кај доенчиња
Гастроентеритис синдромиГастроентеритис синдроми
Медицински исхрана во колитисМедицински исхрана во колитис
Гастроентеритис кај децатаГастроентеритис кај децата
Хронични гастроентеритисХронични гастроентеритис
» » » Исхрана и исхрана во гастроентеритис