ma.gurushealth.ru

Јогурт за цревните dysbiosis

Кефир од dysbiosisDysbacteriosis во последниве години е многу честа појава: во отсуство дома мајки се прибегне кон бебињата кои имаат орален дисфункција на гастроинтестиналниот тракт. Не се подобри или возрасен - треба да се јаде нешто, тогаш, и цревата dysbiosis е веќе таму. Сепак, не толку одамна, ова не беше. Како се пред да одлучи за лекување на dysbiosis?

толку одамна досадно сите совети на експерти, пред спиење, наместо вечера, може да се пие една чаша кефир. Само ако секој го слуша? млечни производи се потребни за нормално дигестивниот процес на Lacto-и bifidobacteria.

Видео: Тибетски млеко печурки - имунитет, здравје, витамин «Б»

Може ли да се пие на dysbacteriosis кисело млеко од продавница? За жал, во јогурт, кои се продаваат на продавницата полиците, постои практично нема ензими и корисни бактерии, а со тоа и тоа не помогне во борбата против патогени цревната микрофлора. Затоа, треба да се обрне внимание на самостојна изработка на јогурт од природни млеко.

Се поставува прашањето: Што е корисно јогурт, ако се вклучени во исхраната на dysbacteriosis? Микроорганизми, кои се дел од млечни производи, може да го инхибираат процеси на распаѓање во шуплината на желудникот и цревата да се стимулира активност, подобрување на секреција на гастричниот сок, да се зголеми на ензимската активност на дигестивниот систем.

Антибактериски ефекти на млечни производи им обезбедува можност да се разгледа кефир еден од најдобрите алатки кои се користат во третманот на заразни цревни dysbiosis. Покрај тоа, нејзините компоненти да помогне во отстранување на токсините и други штетни материи кои влијаат на исходот на третманот.

Присуството на силни антисептик тоа што содржи - млечна киселина - помага во добра асимилација на минерални материи, го подобрува варењето на дебелото црево dysbacteriosis. Благодарение на млечна киселина нормализира цревната перисталтика, која има влијание врз млечни протеини разделување trudnousvoyaemogo.

Јогурт со лук на dysbiosis

Јогурт за цревните dysbiosisМоже ли да се пие јогурт со лук? Тоа е можно, но само по препорака на специјалист. Тоа е затоа што на лук во сурова форма не е пожелно да се користи на dysbacteriosis. Сепак, во рецепти некои луѓе се вели дека оваа алатка им помага во подобрување на целокупното здравје, им помага на корисни бактерии за да се бори против патогените агенси, има антибактериски својства, и го спречува недостаток на витамини.

Видео: Дебелото црево чистење на паразити, црви, токсини токсини во домот или лекување?

Вреди да се напомене дека иако истражувачите и студии се спроведуваат со почит терапија јогурт со лук, а некои позитивен ефект, се разбира, тука е, сепак, добиваат само еден таков пијалок нема да помогне во борбата против dysbiosis.

Третман на dysbiosis јогурт

Може ли јогурт на dysbacteriosis?Експертите препорачуваат пиење кефир и да го додадете во составот на такви јадења како што се:

  • Салата "вклопи": За се бара неговата подготовка кисело киселица, глуварче, млади пука, домати, краставици, јогурт, сок од лимон, зелен кромид и копар. Киселица и глуварче зеле попарени со врела вода, се мијат и чистат. Зелените треба да се остави чаша вода. Доматите се чисти и се сече, а потоа се меша со други производи. Служи со кисело млеко, додадете сок од лимон и ситно сецкани краставица, копар и chives.
  • Салата "Нема болка." Да го готви треба крес, коприва и глуварче зеле, зелена салата, краставици, јогурт, копар и магдонос. Крес, коприва и глуварче салата со никулци мијат и се оставени на стаклото на вода. Зелените треба да ситно се исецка. Апсорбира сите во форма на прашок копар, магдонос и краставица и додадете јогурт.

Кефир во случај на цревни dysbiosis треба да пијат лекување агент на празен стомак пред јадење и во мали дози. Покрај тоа, може да се пие јогурт само во форма на топлина, тоа е, ако постои начин температура пијат една соба, со што е неопходно да се јаде полека, во мали голтки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Етиологија на цревни dysbiosisЕтиологија на цревни dysbiosis
Bifidumbacterin dysbacteriosisBifidumbacterin dysbacteriosis
Колитис и dysbiosisКолитис и dysbiosis
Последиците од цревни dysbiosis кај возрасниПоследиците од цревни dysbiosis кај возрасни
Што се случува во интестиналниот dysbacteriosis?Што се случува во интестиналниот dysbacteriosis?
Терапија, болести на дигестивниот систем, цревни dysbiosisТерапија, болести на дигестивниот систем, цревни dysbiosis
Dysbiosis лекотDysbiosis лекот
Имунитет и dysbiosisИмунитет и dysbiosis
Спречување на цревните dysbiosisСпречување на цревните dysbiosis
Цревни dysbiosis кај возрасни: симптоми, третманот, причини, симптомитеЦревни dysbiosis кај возрасни: симптоми, третманот, причини, симптомите