ma.gurushealth.ru

Пример мени за панкреатитис (болест, воспаление на панкреасот) кај деца и возрасни

мени панкреатитИсхрана за заболување на панкреасот не може да предизвика чувство на ситост по јадење. Дози се намалува, фреквенцијата на приемот ќе се зголеми до шест - пет пати. Растојанието меѓу нив треба да биде во рок од три или четири часа. Мени панкреатит се состои од:
 • појадок - каша течност корисно за панкреасот, обезбедување на механички поштеда на простата
 • вториот појадок - супа, минерална вода
 • ручек - супа со житарици, овластени во оваа болест на детето, каша или пире
 • закуска - јогурт, кисело млеко или сок со солени бисквити
 • вечера - пире од каша без шеќер вода
 • вториот вечера - супа, желе, мед со топла вода, корисни за пациентите

Егзацербација апсолутно забранува јадење, груба мени за панкреатитис во овој момент, како што следува:

 • хранливи материи се администрира парентерално
 • се користи за пиење течности со алкали елементи
 • од подобрување на прием почнува час половина чаша јогурт

Потоа панкреасот на пациентот возрасен и дете е во состојба да се справат со пакет на урда, кој мора да биде свежо (идеално - дома). Во хроничната фаза на менито за пациентот панкреатитис тоа повторно се менува, исхраната кога болеста станува следново:

 • појадок дозволено нормализирање на желудникот тракт флора банани
 • ручек и вечера во главните јадења постои пилешко, месо или риба, безбедна за оваа болест

Мени за деца за пациенти со панкреатит различни ултра-ниски дози, како главна причина за болеста на детето се смета за алергични на лекови и диететски производи. Затоа, проверете на толеранција на секој од нив, без егзацербација. мени на деца за панкреатитис треба да обезбеди удобност на владата (хемиски и механички), исхрана вклучува течни и pureed каша и супи. Болест во млада возраст се пренесува полесно, недела доволно болни за да влезат во ремисија.

Може и мора да се промени во разумни граници, во менито за оваа недела со панкреатит од месец до месец. Протеинска исхрана може да го замени мрсна храна без намалување на калориите маса, која има позитивно влијание врз развојот на детето запре болеста. Во менито ремисија кај неповратни промени во панкреасот се зголемува секојдневно протеини по сто грама поради намалување на иста количина на масти. Исхрана користи јаглени хидрати асимилација со болест на белите дробови, сол ограничување е педесет грама неделно по пациент. Така, во менито за болести на панкреасот жлезда станува прифатливи за деца и возрасни:

 • вечера - пире од компири и моркови или бисер јачмен супа со парче месо или ќофтиња, млеко чај (корисно за пациентот)
 • вечера - каша со млеко (незасладена, без масло), чај и тост
 • снек - неколку омлет со минерална вода (со просечна содржина на гас или без)
 • појадок - Суфле од кајмак и млеко каша во секој ред (најдобро да се менува)
 • во текот на ноќта - сок, желе, сок

Мали отстапки не се дозволени во менито на панкреасот со долга ремисија, додека железо е вчитан, но тоа не е опасно за напредокот на болеста. Детето може секоја недела за дополнување на исхраната на присутни влакна во овошјето и зеленчукот без термичка обработка. Мени со дополнувања во панкреасот производи болест се состои од:

 • печена риба
 • парчиња од варено месо
 • докторски колбас
 • неутрален сирење (корисен за големи простатата и интестиналниот тракт)
 • мали тестенини (два пати неделно)
 • малку трошлив хаос (во големи количини може да предизвика прогресија на болеста)
 • зеленчук состојки за супа без pureed

Температура исхрана храна за панкреатит не треба да надминува 55 ° C и 20 C (топла и ладна, соодветно). Ова е оптимална за панкреасот медиум кој нема да му наштети на жлездата и околните органи. Менито за недела редовно да се направи корекција за на маса промени. Така, тоа е потребно да се разгледа односот на масти, јаглени хидрати и протеини, вкупната содржина на калории.

Мени №5 панкреатит

Мени №5 панкреатитЗа време на егзацербација на хроничен панкреатит се препорачува целосна отфрлање на храна. Внимавајте потребно е гладно за еден до три дена. Во овој период, тоа е дозволено да се пие не-газирани минерална вода, супа колковите или слабо сварено чај без шеќер.

На крајот на овој период, пациентот е доделен №5 мени панкреатитис, таа е поделена во две опции. Првиот - употребата на pureed храна, таква диета се препорачува да се набљудуваат во период од две недели. тогаш може да се движи кон втората опција №5 мени кога тоа не е дозволено да се користи pureed храна во текот на период од шест месеци до осум месеци.

Кога исхраната №5 на третиот ден откако пациентот му е дозволено да има глад, но самата храна е нискокалорична.

 • Можете да: користат течни Неподправената храна богата со јаглехидрати. Ова ги вклучува мед, овошни сокови, овошни пијалаци, супа колковите, шеќер.
 • Забранети: киселини, пржени и солена храна.

На петтиот ден на калории се зголемува до 800 калории, масти сите, исто така, се исклучени. На шестиот, во деветтиот ден од диетата №5 во калории се зголемува до 1000 калории.

На десеттиот ден на калории може да надмине 1000 kcal. Две недели по акутен панкреатит пациентот мени №5 се доделени од втората опција, кога тоа беше сите храна и без сол, нејзината калорична содржина постепено се зголемува.

мени за деца (храна за бебиња), панкреатитис

исхраната на детето во панкреатитНа прв поглед, детско мени со панкреатитис се чини дека е доста строги, како кај возрасните. Но, всушност, тоа не е. На пример, на пациентите им е дозволено да се јаде бонбони, ограничување на износот. Главно ограничени на употреба на мрсна храна во храна за бебиња, кои толку многу не ми се допаѓа.

Родителите треба да се ограничи потрошувачката на говедско месо деца. Тоа е најдобро да се ставаат на маса на риби, како што Костур или треска, нивното месо е диететски. Вие не може да се пие млеко, дури и nonfat дозволено да го додадете во мали количини во житни култури. Употребата на ферментирани млечни производи (кисело млеко, јогурт, кефир, сирење, итн) треба да се намали на 20 g на ден. Забрана може да се припише на потрошувачката на масна храна и масла, вклучувајќи зеленчук.

Терапевтски менито со воспаление на панкреасот

Кога воспаление на панкреасот пациенти мора целосно да се елиминира од вашата исхрана следниве производи:

 • алкохол;
 • газирани пијалоци;
 • масна храна;
 • зачинета храна;
 • конзервирана храна;
 • краставички;
 • пржена храна;
 • слатки.

Терапевтски панкреатитис мениПокрај тоа, таа мора да се почитуваат медицински исхрана. Главната правило на менито храна се дели храна на парчиња. Јадете што треба да се мали делови, да бидат сигурни дека за да се избегне над-јадење и почитување на интервалот помеѓу дозите во три или четири часа.

Се препорачува да се готви за една двојка да му го поднесе на масата треба само во форма на топлина. Во терапевтски исхрана, во овој случај, тоа е потребно да се подготват јадења богати со протеини. Како и за пијалаци, пациентот може да се пие минерална вода, сокови, овошни пијалаци, чаеви слабо затворени собна температура.

Мени со панкреатитис и дијабетес

Мени со панкреатитис и дијабетесПанкреатитис пациентот мора да се обезбеди целосна физиолошка одмор за панкреасот. Токму затоа, во раните денови на влошување само за пиење е дозволено во храна, со исклучок на оброци. Да се ​​пие, минерална вода може да дејствува слабо сварено колковите чај или супа. Пијалок треба да се во мали дози во форма на топлина. По постот, лекарот пропишува поштеда исхрана, во која е забрането киселини, пржени, солена и зачинета храна.

Видео: Како да се обратите за здрава исхрана за луѓето кои страдаат од панкреатитис?

Во однос на терапевтски мени со панкреатитис и дијабетес, во кој случај тоа е потребно прво да се ограничи потрошувачката на јаглени хидрати, кои се лесно се апсорбира од страна на телото. Тие вклучуваат шеќер, мед, плодови, овошје, џемови, колачи и слатки. Во тешка болест, овој вид на храна треба да се избегнува. Кога е неопходно лесна и умерена форма на нивната употреба да се ограничи при контрола од време на време во шеќер во крвта.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и деновиИсхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и денови
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Мукозните супи панкреатитМукозните супи панкреатит
Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…
Мени дијареа кај возрасниМени дијареа кај возрасни
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Појадок, ужина и вечера за пациентите со гастритисПојадок, ужина и вечера за пациентите со гастритис
Овес (овес) панкреатитис, каша (каша) панкреасотОвес (овес) панкреатитис, каша (каша) панкреасот
Третман на панкреасот невен тинктура панкреатитТретман на панкреасот невен тинктура панкреатит
» » » Пример мени за панкреатитис (болест, воспаление на панкреасот) кај деца и возрасни