ma.gurushealth.ru

Исхрана за панкреатитис симптоми и третман на болести на панкреасот

Ако симптомите на панкреатитис исхранаПанкреатит е акутна и хронична. Во првиот случај, скршени телото на функцијата, во втората тој не може да работи нормално (излез ензим во дуоденум) поради труење, инфекции, опструкции канали. Болен панкреасот има симптоми на дијареа, болки во грбот, болки во стомакот, повраќање. Исхрана е доделен на првиот дел од денот, сепак, првичните 48 часа, се карактеризира со целосен недостаток на храна (за било која форма на болеста). На акутна форма на болеста во комбинација со истовремен третман на панкреатитис исхрана лекови, без кои напредокот е невозможно.

Во отсуство на симптомите на хроничната фаза на панкреатит има само влошување на исхрана може да спречи болеста, напади запре. Многу важно подносливоста на пациентот ферментирани млечни производи, како и по два дена откако диететски третман на акутна болест е најдобро да се почне со јогурт (100 грама на секој половина час, но не повеќе од еден литар на ден). Тогаш доаѓа крајот на свежо домашно сирење. Панкреасот не е нормален одлив на сок, па, други производи се забранети. Постојат некои разлики на диети:

 • егзацербација на хроничен панкреатитис - првиот пареа на храна, а потоа се комбинираат со варени, пире, со целосно исклучување на задушени и пржени, шест-дробни моќ, 70% на животински протеини
 • акутен панкреатит - храна слично како и во претходниот, само 70% од растителни протеини, изобилство на сирење и млечни производи, шест-
 • ремисија на болеста во хроничен панкреатит - појавата на печени јадења, чај, шеќер, џем, мед, месо и риба се дозволени готви, житни култури, вклучувајќи млеко, малку бел леб, овошје, сок

Производство на сок од телото на пациентот предизвика жолчни киселини, а поседува choleretic ефект на масти од храната. намалувањето на невработеноста во исхраната, лекарите поштедени од панкреасот, симптомите исчезнуваат, благодарение на исхрана. За време на третманот на болеста не има за цел да предизвика појава на панкреатитис, можно кога притисокот во цревата. Овој притисок може да се зголеми во текот на ферментација реакции кога јаглени хидрати телото содржани во мед, шеќер и шеќер кои содржат производи, третман за намалување на бр.

Нарушена функција на панкреасот со панкреатитис води до врвот на самото тело варењето, симптомите ќе ви овозможи да веднаш да се започне со третман со лекови и исхрана. Храната не е во изобилство, но чести, болеста наметнува забрана за некои производи. Гастроентеролози не само да им забрани на производи, но, исто така, го оправда причините за пациентот, тоа ви овозможува да дефинирате слични производи, а не да предизвика егзацербација на болеста.

Пациентот има симптоми на панкреасот, автоматски се доделуваат на исхрана и лекување. Меѓу петнаесет основана диети петти тоа е специјално за оваа болест. Нездрава панкреасот со симптоми на болеста има сериозни ограничувања во внес на протеини и јаглехидрати, како и масти. Исхрана сето ова во предвид кога ќе излезете во ремисија, а потоа, дозволено свежо овошје во мали количини.

Оваа болест не придонесуваат за појавата на нови лезии, кои се сосема можно во отсуство на витамини и минерали. Третманот треба да биде разумен, тогаш, пациентот секогаш ќе биде во ремисија, со чувство на недостаток на одредени видови на храна е минимална. Ако панкреасот е болен, симптомите обично се манифестира во употреба на забранети производи, тутун, алкохол. Хроничната форма е опасно, бидејќи на криза може да се случи дури и поради вообичаените прејадување. третман исхрана се користи од страна на гастроентеролози, како најефикасен за денес.

Исхрана за симптомите на воспаление на панкреасот

Воспаление на панкреасот - симптоми исхранаПанкреатитис придружено со симптоми како што се надуеност, дијареа, гадење и повраќање. Пациентот се чувствува многу силна појас болка во стомакот и долниот дел на грбот, главоболка, се забележува обложени јазик. Сепак, сите симптоми на воспаление на панкреасот и други болести на гастроинтестиналниот тракт, бидејќи "се што е во медицината воопшто слично." Со ова на ум, конечната дијагноза може да биде само еден доктор по тест.

Пред посетата на лекар во присуство на горенаведените симптоми на панкреатитис пациент задолжително се префрлени на крути исхрана:

 • Првите 24 часа на постот е пропишано. Пијалаци - бледо супа од камилица или колковите, минерална вода (алкална) без гас, слаб чај - земени исклучиво во форма на топлина во неограничени количини. исклучени засладени пијалоци.
 • Следниот ден може да се јаде петарди во бела пченица леб. Еден ден се консумира 10-18 мали бисквит во 5-6 приеми. Помалку е подобро отколку повеќе.
 • Ако состојбата на пациентот е подобрена, тоа е дозволено излитена малку маснотии свежо сирење, течност сос без путер, мелење варено месо (пилешко, говедско месо, зајак). Сместено излитена супа од зеленчук на вода без зелка и кромид. Сè друго е исклучено пред дијагнозата. Прифатена храната топло само 6 мали оброци на ден.
 • Ако пациентот се чувствува добро, исхраната пред посетата на лекар се само солени крекери и топла пијалок.

Откако ќе се утврди дијагнозата, третманот на воспаление на панкреасот е придружена со строга диета пред целосно закрепнување. За жал, панкреатитис, во повеќето случаи, тоа е хронична природа, па дури и по болеста исчезнала, пациентот треба да се ограничи потрошувачката на мрсна, пржена, зачинета, кисело и солена храна.

Исхрана во третманот на панкреатитис симптомите

Пациентот, без да успее, мора строго да се придржуваат кон следниве правила во исхраната:

 • Јаглехидрати и масти се сведени на минимум.
 • Забранети кисели краставички, пуши, конзервирани производи од месо, печурки, зачинета зачини и печење. Кафе, чоколадо, какао и силен чај, исто така, е забрането.
 • Бела пченица леб само вчера.
 • Алкохолот е елиминиран, без опции.
 • Храна треба да се варат или бари на пареа. Други видови на готвење - печење, braising, печење - не се дозволени.
 • Исклучени прием брутална храна. Сите храна треба да бидат добро нанесуваат или мелени, во форма на топлина (топлинска поштеда).
 • Вие не може да се јаде свеж зеленчук и овошје. Зеленчук, кои се целосно забранет: грашок, грав, краставици, зелка, аспарагус, ротквица, лук и кромид.
 • Мора да ја внесете во исхраната на доволно витамини. Особено е важно да се витамините Ц, Ц, група Б и ретинол.
 • Пациентот треба да се јаде храна фракционо, 5-6 мали оброци на ден. Храната е донесена полека и темелно да се џвака.

Исхрана №5P кога симптомите на панкреатитис

Панкреатитис исхрана №5 симптомиЗа пациенти со панкреатит е главната додаток во табелата број 5P. Подолу е листа на јадења, кои може да бидат подготвени за пациентите. Доволно од нив за разновидна и целосна мени.

појадок:

 • ден ниски-масти урда;
 • cheesecakes на едро 1 лажичка од 15% од павлака;
 • мрзливи кнедли со 1 лажичка од 15% од павлака;
 • Kasha (леќата, ориз, овес) млеко;
 • варени компири или било која тестенини (тестенини, тестенини, шпагети) со 50 g на масло. За sytnosti гарнитури може да биде дополнет со парче бело пилешко месо, варено говедско месо, риба или посно месо шницла пареа;

ручек:

 • пијалок по ваш избор од вафли или овес колачиња, крекери од бела пченица леб и сол стапчиња.

ручек:

 • зеленчук супи или супа вода (вегетаријанска). А неколку пати неделно може да им овозможи на средното супа. За вкус во првиот сад е дозволено да додадете 1 лажичка од 15% крем. Мелено месо варено, пареа котлети или варен посно риба
 • гарнитури варени компири, каша (леќата, овес или ориз) или било која тестенини (тестенини, тестенини, шпагети) со 50 g на масло. Салата од варени цвекло.

Видео: Третман на панкреасот уреди BIOMEDIS М. Симптоми и лекување на панкреатитис со BiomedisAndroid

ужина:

 • тврдо варени јајца
 • пржени јајца на еден пар на 1;
 • Морков јаболко сос;
 • 3-4 варени јаболка.

вечера:

 • дозволена гарнир со риба или месо;
 • Било дозволено млеко каша;
 • еден ден урда;
 • cheesecakes за неколку;
 • мрзливи кнедли со 1 лажичка од 15% крем.

Пред спиење:

 • било пијалок по вкус. нутриционистите предност се дава на свеж кефир. Тој е малку подобро хранети и придонесува за добрата работа на цревата.

пијалаци:

 • слаб црн или зелен чај;
 • камилица чаеви или колковите плодови;
 • компот од свежо или сушено овошје, желе;
 • ден кефир.

Предложените јадења №5P исхрана може да се менува во своето дискреционо со воспаление на панкреасот. Главната работа не е да се заборави што се користи за појадок, ручек, попладне чај и вечера само еден оброк со пијалок за ручек - прво, второ и пијалок.

Останете здрави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Влошување на панкреатитис (на панкреасот) - Колку долго?Влошување на панкреатитис (на панкреасот) - Колку долго?
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Исхрана на панкреасот болка, панкреатитис моќ на нападИсхрана на панкреасот болка, панкреатитис моќ на напад
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Магнезија панкреатитМагнезија панкреатит
Можно да печурки во панкреатитис и проблеми со панкреасот е тоа?Можно да печурки во панкреатитис и проблеми со панкреасот е тоа?
Средно панкреатитис и нејзиниот третманСредно панкреатитис и нејзиниот третман
Зголемување на панкреасот на дете (деца), што да правам?Зголемување на панкреасот на дете (деца), што да правам?
Симптоми на панкреатитис holangiogennogoСимптоми на панкреатитис holangiogennogo
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
» » » Исхрана за панкреатитис симптоми и третман на болести на панкреасот