ma.gurushealth.ru

Исхрана за панкреатитис исхрана рецепти, №5 мени (5P) на панкреасот

рецептиПојавата од кризата во ремисија овозможува користење на месо. Со забраната остануваат супа, но диета за панкреатитис рецепти вклучуваат почнува месо. Тоа не е потребно да го изгаснат производи и риба, користете црниот дроб, мозокот, бубрезите, јагнешко месо, патка и гуска, колбаси и конзервирана храна во исхраната број 5. Додатоци рецепти кои нема да предизвика влошување на панкреасот се состои од јадења:
 • говедско суфле со варен ориз
 • Месо супа со млеко сос (и двете форми на исхрана број 5)
 • Пудинг пареа зеленчук
 • Варено телешко, пилешко (безбедни за простување панкреасот)
 • Пареа котлети на телешко месо, зајак или пилешко
 • Zrazy полнети со ориз, јајца и моркови, парен леќата
 • Компир тепсија со говедско месо
 • Зелка тепсија со говедско месо (исхрана 5P вториот модел)
 • пареа котлети
 • Варени Строганов (безбедно панкреасот под стабилна ремисија)

Риба содржи не помалку протеини покажа гастроентеролози штука и седалото, платика, крап, Костур, треска, пастрмка како додатоци во храната. На овој производ е обично подготвени:

 • Ќофтиња - дошле филе и се меша додека слатка варен ориз каша државата, топки се формираат во двојна котел и варени (исхрана 5N)
 • Риба сос "полски" - риба варени во вода врне надолу од разредена и се варат пет минути брашно сос со сецкан јајца половина (диетална храна со ремисија)
 • Тепсија на треска во млекото сос - очи риба за пет минути со сецкани моркови прелива брашно, топло млеко и маслиново масло сос и се пече околу 40 минути (сад е безбедно за панкреасот само во времето на ремисија)
 • Bitochki Треска - дошле од мешавина на солена риба и леб натопени во водата се формира во облик на рифови и се варат за десет минути

Видео: Исхрана маси-ви јануари 15 клинички исхрана

Во времето на влегување во ремисија исхрана рецепти на менито целосно да го елиминира сол во панкреатитис, но, им овозможи на шеќер (диетална храна 5P строг). Секој ден, пациентот треба да пијат 2,5 литри на течност во форма на чорби, овошни пијалаци и сокови. Постепено зголемување на калорична содржина и бројот на производи. Од безбедносни причини, панкреасот Исхрана 5 (5P) користи рецепти појадок и ручек:

 • Диететски ориз каша без млеко
 • гриз на вода
 • исхрана морков пире со посно риба
 • пире од компири со месо, безбедно на панкреасот

Видео: 5-понг исхрана рецепти

диета мени се состои од масти урда на слатка ужинка, чаша вода со мед во текот на ноќта, која може да се замени со чаша јогурт. Пациентот јаде еден оброк со варено месо супа со зеленчук, пире од корен да се изберат и pureed јаболко. 5 Исхрана за панкреатитис втората опција почнува две недели од нападот трае од шест месеци до една година. Исхрана рецепти може да биде изменета, модифицирани, остануваат непроменети индикатори:

 • Јаглехидрати - 450 g
 • Масти - 40 g
 • Протеини - 100 гр

Панкреасот - исхрана рецептиГастроентеролози вклучуваат диетална храна рецепти за панкреатитис кои бараат помалку енергија на телото да се вари компоненти. За дополнување на менито на препорачани авокадо и киви, кои содржат ензими слични на оние супстанции кои панкреасот произведува нормално. Рецепти исхрана за панкреатитис вклучуваат неколку видови на желе врз основа на овес:

 • Според Momotov - една третина чаша јогурт, четири лажици големи и триста грама од чисто снегулки се става во три-литарски тегла со топла вода, може да издржи неколку дена во топлина и притисок, снегулки, се мијат со два литра вода се ниски киселина исхрана желе (панкреатитис - четири пати на ден за неколку голтки)
 • Со Izotov - квасецот се раствора во ладна вода, испарува до посакуваната состојба додавајќи на крајот малку масло (пијат една чаша топло)

Видео: диета мени Табела 9 за една недела

Kissel панкреатит се смета за посебен оброк, според тоа, мора да помине три часа пред почетокот на следната диета појадокот. Преземање на производ редовно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Што може да панкреатитис, правилна исхрана за панкреасотШто може да панкреатитис, правилна исхрана за панкреасот
Месо со панкреатитис, што може да биде?Месо со панкреатитис, што може да биде?
Исхрана Исхрана за панкреатитисИсхрана Исхрана за панкреатитис
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третманИсхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман
Турција со панкреатитисТурција со панкреатитис
Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?
Школки со панкреатитисШколки со панкреатитис
Исхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецептиИсхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецепти
» » » Исхрана за панкреатитис исхрана рецепти, №5 мени (5P) на панкреасот