ma.GurusHealth.ru

Исхрана број 5а и 5N во панкреатитис и заболување на панкреасот

Видео: Исхрана за црниот дроб и бубрезите

Исхрана № 5 во панкреатитВнатрешните органи се одговорни за поделба на дојдовен со храна масти, јаглени хидрати и протеини во заболувања на панкреасот, се соочуваат со сериозни непријатност. Од ова тело веќе не се прикажува на инсулин нарушен содржина на шеќерот во крвта. Ензими започне да се уништи заболените органи. 5 Исхрана за панкреатитис е дизајниран да се намали товарот на сите органи, хемиски и механички. За schazheniya хемиски од диета број 5P чисти:
 • супа врз основа на риба, печурки, месо
 • колачи и свеж леб (бела)
 • кисела зеленчук (домати, краставици, зелка)
 • зачини (зачини од сите видови)
 • зачинета сосови
 • масни сос
 • јадења со breading
 • пржени јадења, парен

Видео: Исхрана 5 панкреасот

Хемиски олеснување на товарот на желудникот и панкреасот исхрана 5 надополнува начин на готвење храна. Извадоци од производи забранети за панкреатитис се отстранети во двојна котел, без кора и се готви храна.

Поштеда на механичка сила за панкреатитис на диета број 5 користи за забрана на производи:

Видео: жолчни камења болест - да се отстрани или не. исхрана

 • во која има еден груб тип на влакна - ротквици, краставици, зелка, репа, круши
 • јасни житарици - просо, јачмен
 • богата со скроб мешунки - грав, грашок
 • груб леб
 • парчиња месо - мелено говедско месо се користи наместо
 • зеленчук и цели зрна - нанесуваат на сито (супи, главни јадења)

М. Povzner создадени, во тоа време, мени за храна, корисни за повеќето болести, секој означува голем број на маса, исхрана број 5P кореспондира со панкреатит. Во исто време, бројот има 5P подвидови: првиот - тешко за прв пост-кризниот две недели, а вториот - за понатамошна употреба. Исхрана Пет панкреатитис одговара на возрасни, адолесценти и деца. Единствениот услов е нормална толеранција на категории на производи во табелата се користи 5P. Ако дијагнозата на "панкреатитис" 5P исхрана станува живот. Број 5 и 5а не се создадени за рак на панкреасот и жолчката и хепатитис, кои имаат многу заедничко со маса 5P.

Црниот дроб, жолчката излез патот, панкреасот, цревата, желудникот и дуоденумот, со пораз на било кој од нив вклучуваат други во процесот на патологија. Затоа, диета за панкреатитис 5P се грижи за други органи, како и табела 5а поштеда панкреасот. Заеднички карактеристики на овие табели, кои вклучуваат исхрана 5а панкреатит се:

 • парична казна сечкање, бришење, сечење безбедносни производи жлезда
 • отсуство на стимули, црниот дроб, желудникот, панкреасот
 • умерена употреба на масти и сол
 • Производи провоцира распаѓање и ферментација во цревата, не
 • физиолошки целосна моќ за панкреатитис, 5 и 5а

исхрана режим 5P панкреатит се совпаѓа со часови во оброк во 5а табелата. панкреасот функција во исто време обновени во ремисија, се претвора во постојан (ако телото не беше отстранет за време на операцијата). Спречени инфилтрација на црниот дроб масти, жолчно анксиозност, создава поволни услови за стомачни исхрана и корисни за цревата.

Функција 5N исхрана за панкреатитис е забрането, како и во 5а, топла и ладна храна, организмот добива дневни оброци до 1,7 илјади калории, половина литар течност шеќер 40 одговара на 400 гр јаглехидрати и 15 g маст 65 растителни и животински, соодветно, 120 g протеини, безопасни за рак на панкреасот. Пациентите кои се исклучени од менито, имаат проблеми со простатата панкреасот користење 5N исхрана, следниве храна:

 • сода, какао, кафе
 • сладолед, чоколада
 • огрозд, црвени рибизли, малини
 • рен, зачини, сенф, сосови
 • мозокот, гуска, бубрезите, печурки, свинско месо, црниот дроб, патка, јагнешко
 • киселини, пушена риба, солени
 • остар сирење, павлака, јогурт и кисело масти
 • кисела зеленчук
 • зеленчук, масло со оксална киселина и етер
 • колбаси, грицки, конзервирана
 • колачи, крем, лиснато тесто и путер, леб црна, сива, свежа

Но, малку по малку, со ремисија дозволено во храна диета мени №5 мед, сокови, шеќер, бонбони без чоколадо, желеа, бонбони, џем.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана со оваа болест (болест), панкреасотИсхрана со оваа болест (болест), панкреасот
Исхрана за панкреатитис кај децата (воспаление на панкреасот кај деца)Исхрана за панкреатитис кај децата (воспаление на панкреасот кај деца)
Уво (риба супа) панкреатитисУво (риба супа) панкреатитис
Исхрана Исхрана за панкреатитисИсхрана Исхрана за панкреатитис
Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третманИсхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман
Исхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецептиИсхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецепти
Зајакот со панкреатитисЗајакот со панкреатитис
Исхрана №10 за гастритисИсхрана №10 за гастритис
» » » Исхрана број 5а и 5N во панкреатитис и заболување на панкреасот