ma.gurushealth.ru

Исхрана на панкреасот болка, панкреатитис моќ на напад

При напад на панкреатитис исхранаНапад на панкреатит е сличен на удар на "јамата на стомакот." Пациентот беше веднаш потребни одмор во лежечка положба, садовите на мраз. Тоа ќе биде повраќање, тресејќи се, дијареа започнува. Лекарот со потребните исхрана по напад на панкреатитис само почнува од третиот ден. Почетокот на оброк ќе предизвика влошување, неколку дена пауза од сите органи на варење (расцепување) на протеини и јагленохидрати, масти. Аналгетици се користи селективно, некои може да направи штета. Да претпоставиме дека лекови:
 • platifillin со папаверин една таблета
 • baralgin
 • Nospanum
 • Супститути ензими - Креон, mezim, Almagel
 • Диклофенак намалува воспалението
 • Октреотид се користи во форма на dropper во хроничен панкреатит
 • панкреатин со јадење три апчиња
 • Празнични со циметидин три пати на ден

Кога панкреасот боли, тестови за откривање на амилаза активност жлезда, го следат начинот на исхрана само што Ви овозможува да го успори прогресијата. Моќ применуваат нежно (механички и хемиски). Панкреатит често се излечи со традиционалните методи, со голема брзина и ефикасност се разликува следниве рецепт:

 • три листови златна мустаќи (две 15 и една 25 см) сечкање нож и се варат во 700 g вода петнаесет минути
 • лушпа залагаше осум часа, а потоа се чуваат во фрижидер за било должината на времето
 • избор на дозата во секој поединечен случај (околу педесет грама) мора да биде во комбинација со диета и во ремисија во напад на панкреатитис
 • е потребен медицински консултации, особено ако на болки во телото, кој се третира
 • прием три пати на ден за половина час пред јадење загреана за неколку супа
 • години - месечно, 70% лек панкреасот заврши, потврди дека преглед на простатата

Од најчестите е уште еден рецепт храна во случај на проблеми со панкреасот:

 • за ова ви овозможува рак исхрана јогурт и леќата, кои се користат тука
 • пропорциите на рецепт - чаша леќата во чаша кефир
 • јачмен е потопено во течност часот
 • пијат за две дози на следниот ден, во комбинација со диета
 • секој оброк се смета дека е добро хранети, заменувајќи еден појадок и доцна вечера
 • Курсот трае две недели, две недели од панкреатитис напад

Панкреасот во овој случај се излечи, само во врска со понатамошниот третман разбира тинктура на коренот на берберис (три пати на ден за еден месец во моментов 10 дена root) и три недели овес исхрана (стакло дошле овес варат во еден литар вода за 10 минути, се јаде половина час пред вечера ). Сето ова не може да се користи ако телото боли, постапката е можно само во ремисија.

Минерална вода "Borjomi", "Esentuki" на XVII и четвртото издание, желе и малку чорба - целиот дневен Соодносот од болката на панкреасот. Ова важи и за четири дена, по што исхраната ќе почне малку да додадете нова храна и прехранбени производи. Петтиот исхрана за болка не се користи, со глад - најдобар лекар панкреасот целиот период панкреатитис напад. Самото тело станува рамнодушен на снабдување со електрична енергија се додека не боли воспаление и иритација на телото. Панкреатитис се дијагностицира кога болката кратко време по ингестија на масна храна, при што болката може да биде постојана и во форма на напади.

Само половина од еден месец по исчезнувањето на болка во панкреасот, започнува на енергија, која потоа ќе се користи постојано за рак. Исхрана оваа вечна, дозволувајќи им на право на пристап до напади на панкреатит заборавајте целосно. Хроничната форма лесно случува дури и во првата епизода, па ако симптомите на панкреатитис се присутни:

 • болка во стомакот (дупчење или opoyasyvayusche)
 • гадење и повраќање жолчката
 • болка под левото ребро

Веднаш треба да се стави мраз и фрлете храна, чекајќи го доаѓањето на лекар. Многу болка лекови се опасни во овој случај, според тоа, да ги преземе лекови треба да бидат многу внимателни. Препорачани гастроентеролог храна почнува две недели по почетокот на панкреатитис, тоа е многу важно да се знае подносливоста на млечни производи, без кои панкреасот не може да се вари житни на пациентот, железо ензими може да се користи некои плодови (киви, авокадо) да им помогне на производство на храна за да се спречи болка.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Лекување на симптомите на акутен напад на панкреатитЛекување на симптомите на акутен напад на панкреатит
Platifillin панкреатитPlatifillin панкреатит
Протеини панкреатитПротеини панкреатит
Реактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапијаРеактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапија
Симптоми на панкреатитис holangiogennogoСимптоми на панкреатитис holangiogennogo
Што да Земи (пијат) на панкреасот?Што да Земи (пијат) на панкреасот?
Аспиринот панкреатитАспиринот панкреатит
Дијареа (пролив), панкреатитис болест на панкреасот, третман, како да се спречи?Дијареа (пролив), панкреатитис болест на панкреасот, третман, како да се спречи?
Панкреасот третман таблети со панкреатитис, лекови што да се пие?Панкреасот третман таблети со панкреатитис, лекови што да се пие?
Папаверин панкреатитПапаверин панкреатит
» » » Исхрана на панкреасот болка, панкреатитис моќ на напад