ma.gurushealth.ru

Што да Земи (пијат) на панкреасот?

Панкреатитис, како да се направи?Панкреатитис - сложена и сериозна болест која бара соодветна исхрана и организација на задолжителните медицински третман.

Што може да се земе со панкреатитис на рак на панкреасот? Изборот на лекови зависи од формата на болеста. Во акутна форма на терапија се базира на прием на лекови кои го блокираат активноста на ензимите. Тие вклучуваат апротинин лекови Contrycal, pantripina, Gordoks и други. Додели и антибиотици за да се спречи појавата на гноен микрофлора. За олеснување на болката во панкреасот може да се пие на располагање на вашите прсти аналгетици. Во прилог на употреба на лекови на пациентот за време на егзацербација треба да го следат глад исхрана.

Во хроничен панкреатит, пациентот може да се јаде, но со ограничувања. Од дневното мени треба да се целосно да се елиминира зачинета храна, алкохол и храна со тешка растителни влакна (портокали, суровини и јаболка, зелка) и намалување на масти и белковини (месо, сирење, риба). За медицински третман се администрира ензимска замена и антибиотска терапија. За секоја форма корисни панкреатитис мултивитамински препарати со минерали поддршка ослабен од болеста и исцрпени диети организмот.

Што да се пие за панкреасот?

Што ќе се изврши кога панкреасот?За панкреасот може да биде корисно ако пациентот да обезбеди доволно режим пиење. Кога напади може да се пие обична вода или камилица чај за ублажување на состојбата на пациентот.

За продолжено лекување на патологија на панкреасот успешно се користи минерална вода. На пример, можно е да се пијат "Slavyanovskaya" (Zheleznedovsk депозити). Богата со сулфати, хлориди, калциум и магнезиум соли, таа има корисни ефекти на сите делови на дигестивниот систем. Во хроничен панкреатит и се пие алкална вода, како одморалишта како Essentuki, Borjomi и Morshyn. Хидрокарбонатно состав на оваа вода, помага да се намали грчеви во стомакот и цревата, како и стимулирање на секреторен и моторните функции на тенкото црево на.

За третман на панкреатитис и да се постигне позитивен ефект не му наштети на телото, вода за пиење, богата со минерали, треба само фаза на ремисија на болеста. Времетраењето на третманот и износот на минерална вода мора да се воспостави на присутните лекар. Оваа потреба произлегува од фактот дека алкална вода заситена со голема количина на соли и минерали, прекумерна употреба на кој може да предизвика формирање на камења.

Како најдобро да се земе лек за панкреатитис?

Панкреатитис лекарот ви препише лекови, се состои од:

Видео: панкреас. Ова е мора да се види ..

  • ензимски препарати;
  • антиспазмотици;
  • аналгетици;
  • H2-блокатори;
  • антациди.

Што да понесете со панкреатитис?Ензимски препарати за панкреасот, кои вклучуваат Креон, Mezim, панкреатин, празнични, треба да се пијат за да се подобри варењето на храната. Таквите лекови треба да се зема со храна или по оброкот, а не кршење на и без џвакање, и да ги голтање целина, добра вода за пиење. Нивните составни ензими ослободени од мембрана во тенкото црево и да го достигне максимална активност по 35-40 минути по земањето на лекот.

Аналгетици (Baralgin, парацетамол, аналгин) и antispasmodic лекови (папаверин, не-силоси) во акутен панкреатит земени во текот на напади на болка. Прво, дали интрамускулни инјекции од овие лекови, а потоа, кога болката се смирува, таблети за секојдневна употреба. Х2 блокатори (фамотидин, ранитидин, итн) донесена на многу силна болка.

пациенти панкреатит Антациди изведува потребно за неутрализација на хлороводородна киселина. Тие назначи Almagel, Maalox, Fosfalyugel, Megalak и други антациди за заштита на слузницата на хранопроводникот. Овие лекови се земаат по 1,5-2 часа после јадење.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од панкреатитис засекогаш?Како да се ослободите од панкреатитис засекогаш?
Масло панкреатитис може да биде панкреасот?Масло панкреатитис може да биде панкреасот?
Третман на панкреатитис и рак на панкреасот кај децатаТретман на панкреатитис и рак на панкреасот кај децата
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третманИсхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман
Она што е добро за панкреасот?Она што е добро за панкреасот?
Мемо панкреатитМемо панкреатит
Може ли да суво грозје панкреатит?Може ли да суво грозје панкреатит?
Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?
» » » Што да Земи (пијат) на панкреасот?