ma.GurusHealth.ru

Што инјекции пропишани за панкреатитис од панкреасот?

Инјекции со панкреатитисВлошување на панкреатит е често придружена со силна болка во панкреасот. Се елиминира болка овозможува различни лекови кои се дава кај пациенти со инјекција.

Што инјекции пропишани за панкреатитис? За оваа цел, најчесто се користи антиспазмотици, кои имаат аналгетски ефект и да се релаксираат мускулите на внатрешните органи. Колку порано овие средства ќе се дава на пациент со инјекција, помала е веројатноста дека тоа се случува некроза на жлездата. Со антиспазмотици вклучуваат следниве лекови:

  • Папаверин.
  • Не-бањата.
  • Атропин.
  • Metacin.
  • Odeston.
  • Platifillin.

Гастроентеролог советуваат да се користи за лекување на панкреатитис инјекции нитроглицерин и слични лекови кои се промовира релаксација на сфинктер хепато-панкреасот ампули на.

Ако пациентот има акутна болест, и таму се долгорочни и тешка болка, за да се намали неговата состојба е препорачливо да го користите инекции аналгетици:

  • Аналгин.
  • Baralgin.
  • Парацетамол.

Видео: Хроничен панкреатитис

Инјекции на овие лекови за ублажување на грчеви панкреасните канали, и, исто така, придонесе за отстранување на дуоденумот панкреасот сок. Мошне често аналгетици се користи во комбинација со антихистаминици, на пример, како што се Tavegil, Suprastin и дифенхидрамин. Во прилог на својата примарна функција на која може да има антиеметици и soporific ефект, што е корисно во оваа болест.

Со цел да се елиминира болка во стомакот и панкреатитис намалување на секреција на панкреасот, лекари исто така може да се додели Sandostatin инјекција за да се даде субкутано не повеќе од 3 пати на ден за неколку дена или недели.

Во тешки случаи, пациентите со панкреатитис инјекции со користење на наркотични дроги, како што трамадол и промедол. Инјекции се направени неколку пати на ден, не повеќе од 3 дена. Морфиум за оваа употреба намена не се препорачува, бидејќи тоа може да придонесе за спазам на сфинктер на хепато-панкреасот ампули.

Инјекции за панкреасот

Инјекции на панкреасотИмајте на ум дека за вбризгување на панкреатитис може да се додели не само да се намали болката кај пациентите. Долгорочна текот на болеста во хронична форма понекогаш води до фактот дека пациентот е намалување на нивото на инсулин. неговиот недостаток може да предизвика болести како што се дијабетес. Во овој случај, со цел да се регулира нивото на шеќерот во крвта, тој направи инјектирање на хормонот инсулин кој е вклучен во метаболизмот на гликозата.

За време на егзацербација на хроничен панкреатитис или присуство на инјекции инфекција може да се остваруваат на панкреасот користење на антибиотици има широк спектар на дејство и избегнување на септички компликации. На еден од најмоќните лекови се гентамицин, кои мора да се администрира со интрамускулна инјекција од 2 до 4 пати на ден.

Употреба на одредени лекови во голема мера зависи од стадиумот на болеста, сериозноста на болката, како и нивните индивидуални толеранција на пациентот. Во раните фази на вбризгување на панкреасот се препорачува да се направи во една клиника, додека пациентите се убедени дека тие не се алергични на лекови.

Видео: Хемотерапијата во рак на панкреасот

Во секој случај, само лекар може да препише на пациентот ефикасен и безбеден за инјекции панкреасот панкреатитис без никакви контраиндикации и да им доделите да го поправите доза.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Spazmalgon панкреатитSpazmalgon панкреатит
Platifillin панкреатитPlatifillin панкреатит
Тери панкреатит, што е тоа?Тери панкреатит, што е тоа?
Ketanov и ketorol панкреатитKetanov и ketorol панкреатит
Болка relievers (аналгетици), панкреатитис, панкреас за олеснување на болка болка како вцепенен?Болка relievers (аналгетици), панкреатитис, панкреас за олеснување на болка болка како вцепенен?
Спиење со панкреатитисСпиење со панкреатитис
Атропин панкреатитАтропин панкреатит
Baralgin панкреатитBaralgin панкреатит
Што да Земи (пијат) на панкреасот?Што да Земи (пијат) на панкреасот?
» » » Што инјекции пропишани за панкреатитис од панкреасот?