ma.GurusHealth.ru

Средства за лекување на панкреасот од панкреатит

Средства за лекување на панкреасотПанкреатитис во наше време стана вообичаена болест. Но, за жал, во последните дваесет години на напредок во третманот со лекови не се почитуваат. Во категоријата за третман на панкреасот може да се припише на лекување со замена на дрога.

Овие средства се патогени и опсегот на нивната употреба во лекувањето на панкреатитис варира. Во хронична форма на воспаление на панкреасот главно се користи средство за супституциска терапија, додека во акутна форма се претпочита antifermental лекови. Најчесто се користи pantripina, contrycal (trasilol) и gordoks. Овие лекови се администрира интравенски на пациентот - преку dropper.

Најефикасен на овие лекови во форми едематозни панкреатитис и некроза на панкреасот на нивните терапевтски ефект е под знак прашалник. Сите ензим има несакани ефекти како што се алергиски реакции, но со нив секогаш се доделени антихистамин.

Средства за панкреатитисКога акутен панкреатит неодамна користи опиоиди агент - dalargin дека дури и кога уништување на некроза на панкреасот суспендира некроза на панкреасот и ограничување. Во третманот на панкреатитис се исто така ефикасно симпатомиметици дрога, како што isometheptene. Оваа дрога е antispasmodic и аналгетски ефект.

Во третманот на панкреатитис се важни антиспазмотици. Нивната цел - да се елиминира грчевите на панкреасните канали, кои може да го одложи панкреасот сок во железо.

Со цел да се стимулира регенерација на ткиво на панкреас се користи во медицината препарати pentoxy, methyluracil добиени од пиримидин. Вие не може да се зборува за нивните високи перформанси, но без да се врати функцијата на панкреасот уште потешко.

И покрај фактот дека панкреатитис - ова не е заразно воспаление на панкреасот, често е придружуван од бактериска инфекција, за што служи како плодна почва оштетените ткива ензими. Затоа, за лекување на болеста и користењето антибиотици со широк спектар на дејство -. Ампицилин, amikotsin, carbenicillin, гентамицин, тобрамицин, канамицин, итн Овие антибиотици се независно, и во комбинација со едни со други, се разбира, е предмет на компатибилност.

Дрога третман на панкреатитис

Сите лекови кои треба да се преземат за третман на панкреатитис може да се подели во две групи. Првата категорија ги вклучува лекови главната акција (ензимски препарати) и на подготовките втората група помошни акција. Но, вреди да се запамети дека третманот мора да биде пропишано од страна на лекар, а не може да биде без неговите совети да ги преземат сите лекови.

Најдобар лек за панкреатитис

Однесувајте панкреатитис комплекс е потребно. Ние сметаме дека во детали лекови кои треба да се преземат за луѓето кои страдаат од оваа болест.

Antispasmodic лекови. Најчесто главната причина за болка во оваа болест е панкреасните канали спазам. Тоа е зошто обично се поставени антиспазмотици. Тие имаат смирувачки ефект и да помогне да се справат со болката. Овие лекови може да се администрира во чиста форма или во комбинација со аналгетици, како парацетамол или аналгин. Но, пред преземањето на овие лекови треба да бидат запознаени со контраиндикации, некои луѓе може да бидат алергични да се случи аналгин.

Агент за панкреасотЕнзимски препарати. Тие само се потребни луѓе кои страдаат од болести на панкреасот. Овие лекови за третман на панкреатитис вклучува во својот состав дигестивни ензими кои помагаат да се вари храната. Тие на тој начин се намали товарот на заболениот орган. Ензимски препарати може да се подели во два вида. Прв во неговиот состав не само што содржат ензими за варење, но исто така и жолчката (Ензим форте, празнични, Ferestal). Се разбира, тие се многу ефикасни, но се контраиндицирани за лица со гастритис, камен и стомачен чир. Во вториот тип на лекови содржи само една ензими (панкреатин, Mezim). Важно е да се знае дека овие лекови не треба да се злоупотребува, бидејќи тоа може да доведе до недоволното производство на ензими кои влијаат на работата на панкреасот.

Исто така, антациди лекови може да се препишува за да се подобри состојбата на пациентот. Тие помагаат да се намали киселоста во желудникот, а со тоа намалување на износот на уништени ензими во желудникот сок.

За да се постигне подобри терапевтски ефект како адјувантна терапија може да се користи и билни чаеви и капки од растително потекло.

Луѓето кои страдаат од панкреатитис задолжително треба да следат начинот на исхрана е пропишано од страна на лекар, инаку лекови може да биде неефикасен.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Imodium панкреатитImodium панкреатит
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Gordoks (gordox) *. Antifermental подготовка добиени од панкреасот од заклани животни. Во акција…Gordoks (gordox) *. Antifermental подготовка добиени од панкреасот од заклани животни. Во акција…
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Platifillin панкреатитPlatifillin панкреатит
Што се стави на dropper со панкреатитис на рак на панкреасот?Што се стави на dropper со панкреатитис на рак на панкреасот?
Антипиретик панкреатитАнтипиретик панкреатит
Метронидазол панкреатитМетронидазол панкреатит
Gordoks панкреатитGordoks панкреатит
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
» » » Средства за лекување на панкреасот од панкреатит