ma.GurusHealth.ru

Антиспазмотици панкреатит

антиспазмотици панкреатитЛекарите треба да ефективно и брзо отстранување на често спастична нарушувања кај пациенти со панкреатит. Тоа беше со оваа цел беа создадени многу лекови, обединети во една група myotropic антиспазмотици, се најде широка примена во медицинската пракса.

Оваа група обично вклучуваат лекови, се карактеризира vasodilating antispasmodic ефект, го намалува спастицитет на мазните мускули, со што ги релаксирачки. Примарната улога на antispasmodic панкреатитис смета за олеснување на болката. Покрај огромна количина на лекови кои се користат во терапија на болести на панкреасот, панкреатитис platifillin се користи најчесто, папаверин, дротаверин (Nospanum, Nospanum форте, дротаверин хидрохлорид spazmol,). Предноста на овие лекови во третманот на панкреасот поврзани со можноста за нивна примена без ограничување на возраст.

Главната индикација за употреба на мускулни релаксанти во третманот - спазам на мазните мускули предизвикани hypermotor дискинезија на жолчниот канал и функционални нарушувања на сфинктер на Oddi, проблеми се појавиле како резултат на тонот на сфинктер на панкреасните канали што предизвика проблеми со пенетрација на панкреасот сок од жлезди во дуоденумот.

Употребата на мускулни релаксанти за надзор на панкреатитис, е во насока на елиминирање на едно од главните манифестации на тоа - имено, тешка и постојана болка во пределот на стомакот. Болката може да биде апсолутно различна природа: болка, заокружување, фреквенција и така натаму. Сето тоа зависи од тоа кој дел од панкреасот страда од воспаление. Лекот е пропишано од страна на лекар, базирајќи ја својата одлука за Всушност, во која фаза на болеста се јавува, степенот на болка, присуството на компликации, функционални нарушувања, вие сте преосетливи на дрога, и нивната пазарна вредност.

Видео: Хроничен панкреатитис. антиспазмотици

антиспазмотици панкреатитНајчесто, за олеснување на болката со умерена јачина назначи папаверин, и Drotaverinum mebeverin во форма на таблета. Со чести повраќање во папаверин пациентот користи и baralgin парентерално.

Употребата на мускулни релаксанти е целосно оправдано средство за намалување на болката и нормализирање на тонот на Oddi сфинктер, што е многу важно, бидејќи тоа сфинктер дисфункција - една од основните причини за основно / средно билијарен панкреатит.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Spazmalgon панкреатитSpazmalgon панкреатит
Platifillin панкреатитPlatifillin панкреатит
Болка relievers (аналгетици), панкреатитис, панкреас за олеснување на болка болка како вцепенен?Болка relievers (аналгетици), панкреатитис, панкреас за олеснување на болка болка како вцепенен?
Trimedat панкреатитTrimedat панкреатит
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Buscopan панкреатитBuscopan панкреатит
Baralgin панкреатитBaralgin панкреатит
Drotaverinum панкреатитDrotaverinum панкреатит
Аспиринот панкреатитАспиринот панкреатит
Леснотијата и ублажување на болката за чир на желудникот? Кои се лекови против болки?Леснотијата и ублажување на болката за чир на желудникот? Кои се лекови против болки?