ma.GurusHealth.ru

Магнезија панкреатит

Магнезија панкреатитМагнезија - дрога, кои се основа на магнезиумова сол или магнезиум сулфат. го применуваат во болести на дигестивниот систем.

Наречен панкреатитис воспаление на панкреасот, што предизвикува болка, повраќање, дијареа и други специфични симптоми. Во акутна манифестации на дехидрација на болеста може да се случи, кој е полн со опасни последици. магнезиумови соли помогне да се избегне овој процес и подобрување на севкупната состојба. Примена на Магнезија помага вазодилатација, дозволувајќи им да се олесни целокупната панкреатитис и холелитијаза. Аналгетски ефект е забележан во врска со спазмолитично дрога. Покрај тоа, таа има слаб диуретик и cholagogue акција.

Акција Магнезија панкреатитис зависи од начинот на неговото воведување во телото. Ако лекот се дава орално, во форма на кашеста маса или во прав, во рок од половина час до три часа е забележано диуретик и cholagogue акција.

За интрамускулна или интравенска администрација Магнезија забележани вазодилататор, анестезија и седативно дејство. Тоа се користи за електрофореза на fiziolechenie панкреасот, како и за третман на болка за време на акутни напади.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Ким панкреатитКим панкреатит
Како да се земе омепразол за панкреатитис?Како да се земе омепразол за панкреатитис?
Фамотидин панкреатитФамотидин панкреатит
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Атропин панкреатитАтропин панкреатит
Reduxine панкреатитReduxine панкреатит
Drotaverinum панкреатитDrotaverinum панкреатит
Што да се пие со панкреатитис - на пијалаци да панкреасотШто да се пие со панкреатитис - на пијалаци да панкреасот
Karsil панкреатитKarsil панкреатит