ma.GurusHealth.ru

Како да се направи алуминиум фосфат гел панкреатит?

Видео: Де-Nol

Fosfalyugel панкреатитFosfalyugel панкреатит често се пропишани од страна на лекарите, бидејќи антацид има adsorbing и заштитен ефект.

Лекот е достапен во форма на хомогени бела гел со карактеристичен мирис и вкус на портокал.

Видео: Огромен напредок во здравството по отстранувањето на сублуксација атлас!

Механизмот на дејството на лекот е во насока на неутрализирање на хлороводородна киселина се произведува во стомакот, како и слој и адсорбирање акција. На дрога е не само неутрализира киселина и заштита на гастрична мукоза за да формираат заштитен слој на истите. Исто така, антациди гел во текот на дигестивниот систем ги отстранува гасови, отрови и патогени, нормализирање на премин на проголтан храна низ цревата, што е важно и за болести на желудникот и цревата, и панкреатитис.

Алуминиум хидроксид, дел од Fosfalyugel однесува на nonabsorbable антациди, кои имаат тенденција да мала брзина акција неутрализирање, но продолжена за три часа терапевтски ефект.

Лекот има мал број на контраиндикации и несакани ефекти. Тоа е дозволено за бремени жени и доилки и деца.

На хлороводородна киселина објавен во стомакот, се смета за еден од агресивни фактори во воспаление на панкреасот, кои можат да предизвикаат болка и проширува. механизам болка симптом започнува хлороводородна киселина. Таа го стимулира лачењето на панкреасниот сок, се зголемува притисокот во канали жлезда. Затоа, во ослободување на болката на панкреатитис, лекарите се земе во предвид и отстранување на киселите агресија и обично пропишува антациди, кои вклучуваат "Fosfalyugel".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Што Almagel се за гастритис?Што Almagel се за гастритис?
Almagel (Almagel) *. Комбиниран препарат по 5 ml од кои содржат 4.75 ml од специјално подготвени…Almagel (Almagel) *. Комбиниран препарат по 5 ml од кои содржат 4.75 ml од специјално подготвени…
Како да се земе омепразол за панкреатитис?Како да се земе омепразол за панкреатитис?
Антациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гелАнтациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гел
Trimedat панкреатитTrimedat панкреатит
Almagell на gastroduodeniteAlmagell на gastroduodenite
Fosfalyugel гастритисFosfalyugel гастритис
Примена Maalox гастритисПримена Maalox гастритис
Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…
» » » Како да се направи алуминиум фосфат гел панкреатит?