ma.GurusHealth.ru

Омега-3 со панкреатитис

Видео: Омега 3 за време на бременоста. Омега 3 за бремени

Омега-3 со панкреатитисОмега-3 - еден вид на полинезаситени масни киселини, кои вклучуваат:
  • алфа-линоленска киселина;
  • еикозапентанонска;
  • geneykozapentaenovaya;
  • nisin киселина;
  • docosahexaenoic et al.

Видео: Боли ленено семе, што е тоа? Омега-3 и температура третман

Препарати кои содржат елементи на незаситени масни киселини дизајнирана врз основа на животински и растителни материјали. Главната предност на употребата на лекови и природна храна која содржи омега-3 е можноста за спречување на срцеви заболувања, атеросклеротични лезии, итн ..

Примање на Омега-3 со панкреатит и други болести на дигестивниот систем може да предизвика појави како што се подригнување, дијареа и грчеви. Кога прекумерна употреба, најверојатно, егзацербација на болеста и го зголемува ризикот од крварење во гастроинтестиналниот тракт.

Омега-3 се најде во високи концентрации во масти од риба и други морски плодови, ленено, сенф и camelina масло. Ако панкреатит е дозволено да земе храна само во ниско-масни видови на риби. Се препорачува да се јаде Полок, река Костур, Меџит и saithe, во врска со производи со содржина на маснотија што не надминува 4%.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Омега-3 масните киселини против детската агресијаОмега-3 масните киселини против детската агресија
Морски риби се важни за интелигенцијаМорски риби се важни за интелигенција
Исхрана е важно кај ревматоиден артритис?Исхрана е важно кај ревматоиден артритис?
Животински масти и срцев удар. Мит разоткриени?Животински масти и срцев удар. Мит разоткриени?
Употребата на полинезаситени масни киселини во текот на бременоста влијае на телесната тежина на…Употребата на полинезаситени масни киселини во текот на бременоста влијае на телесната тежина на…
Омега-3 масните киселини се спречи инфекција во COPDОмега-3 масните киселини се спречи инфекција во COPD
Ефект на омега-3 масни киселини на раст и развој на гастроинтестиналниот тракт (GIT)Ефект на омега-3 масни киселини на раст и развој на гастроинтестиналниот тракт (GIT)
Исхрана риба држи слухИсхрана риба држи слух
Рибино масло спречува ментални нарушувања?Рибино масло спречува ментални нарушувања?
Органско млеко и месо се корисни конвенционални колегиОрганско млеко и месо се корисни конвенционални колеги