ma.gurushealth.ru

Кашлица со црви кај деца и возрасни, кои црви предизвика?

Кашлица со црвиМногу пациенти, особено на младите родители, често се заинтересирани за тоа дали може да има лице со кашлица црви, или нивното присуство се зборува само чешање на анусот на децата, губење на апетит и тешка губење на тежината? Според експертите, овој знак за присуство на паразитски црви во телото, како дете и возрасен е прилично честа појава. Зошто кашлица се случува во присуство на црви во луѓето, и што е причината за нејзината појава? Ова се должи на два фактори: дадената симптоми предизвикани од хелминти, кои се локализирани во белите дробови или на миграцијата на ларвите на црви на дишните патишта. Кашлица со хелминти наезда често предизвикуваат ларви на Ascaris, кои бараат кислород за развој на зрели поединци. Наоѓање и тие спаѓаат во бронхиите и белите дробови. Постојат паразити да предизвика пречки за проток на воздух од и провоцираат појавата на симптомите.

Исто така, не е ретка прашање за кое црви предизвика кашлица, и како тоа се случува во овој случај, сува или влажна? Како што споменавме погоре, повеќето од индиректен знак на зараза е предизвикано од Ascaris, или поточно нивните ларви. Напади во овој случај се толку силни што понекогаш предизвикува повраќање. И тоа може да се случи, бидејќи на болести како што се токсокаријаза, која е предизвикана од страна на пенетрација во телото на кучето roundworm. Покрај тоа да предизвика појава на сува кашлица и зрели примероци може на црви, се избрани за нивното место на живеење на белите дробови на човекот. Меѓу нив, од најчестите болести како што се парагонимијаза се извршува на белите дробови случајност. За да се разбере како опасни овие црв наезда, предизвикувајќи појава на кашлица, треба да се разгледа секој од нив поединечно за возрасен или дете.

Кашлица - симптом на црви

Симптомите на кашлица од црвиНајопасниот вид на инфекција се смета парагонимијаза. Болест се склони на постарите деца, адолесценти и возрасни. Причината за оваа болест лежи во фактот дека човековите белодробни ткива погодени хелминти класа на annelid црви - трематоди белодробни. Каков вид на симптомите ќе биде присутен? Типично, специјалисти parasitologists се следниве знаци на предупредување дека треба да се обрне внимание:

  • Необјаснета појава на клинички слики на болести како што се хепатитис, ентеритис плевритис и воспаление на белите дробови;
  • Овие црви предизвика сериозни кашлање, но не се исуши, и искашлување на секрет, кој содржи јајца од глисти;
  • Поради развојот во светлината на овие паразитски црви, многу пациенти може да се зголеми на температура над 38 степени;
  • Ако црви се наоѓаат на надворешните рабови на светлина, тоа ќе предизвика формирање на париеталниот цисти.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како и што да се третираат тенија децата од 1 година, 1,5 до две години, за да им даде на годишно…Како и што да се третираат тенија децата од 1 година, 1,5 до две години, за да им даде на годишно…
Периодот на инкубација кај луѓето црвиПериодот на инкубација кај луѓето црви
Крв во столицата со црвиКрв во столицата со црви
Како што се манифестира црви (глисти, црви, црв наезда) кај деца и возрасни?Како што се манифестира црви (глисти, црви, црв наезда) кај деца и возрасни?
Дали постојат црви (хелминти) од црниот човек?Дали постојат црви (хелминти) од црниот човек?
Црви (хелминти) во белите дробови кај луѓето Симптоми и лекувањеЦрви (хелминти) во белите дробови кај луѓето Симптоми и лекување
Црви од анусот, што ако дојде (запиша)?Црви од анусот, што ако дојде (запиша)?
Дали луѓето умираат од црви?Дали луѓето умираат од црви?
Групи на црви, мувла, и црви класи, класификација на хелминти инфекции по МКБ-10Групи на црви, мувла, и црви класи, класификација на хелминти инфекции по МКБ-10
Што се плашат од црви во луѓето?Што се плашат од црви во луѓето?
» » » Кашлица со црви кај деца и возрасни, кои црви предизвика?