ma.GurusHealth.ru

Јадењето бел ориз може да се развие дијабетес

Видео: Рајс и ниски јаглени хидрати исхрана. Зошто се тркалаат подобро? сушење

Излегува дека бел ориз е во состојба да предизвика дијабетес. Луѓето кои го користат овој производ често друга храна се изложени на ризик од дијабетес тип 2 за да заработите. експерти дошле до овој заклучок од  Америка. Научниците ги споредиле резултатите од истражување меѓу 350 илјади луѓе од целиот свет, меѓу кои САД, Јапонија, Кина и Австралија, и имаат воспоставено односи меѓу честите потрошувачката на бел ориз и шеќерна болест.

Видео: Како да се губат телесната тежина! 11 производи, расипе вашата фигура

Експертите откриле дека ризикот од дијабетес мелитус поврзани со тврди производ е многу повисока кај жените отколку кај мажите. Секоја доза на бел ориз го зголемува ризикот од развој на дијабетес за 10%.

Бела сорта ориз не е толку здрава и хранлива како Браун. Има помалку диетални влакна, витамини и магнезиум. Покрај тоа, бел ориз има висок гликемиски индекс, така што луѓето кои се склони кон дијабетес, може да им помогнам на развојот на Редовното консумирање на болеста на бел ориз. 

Експертите советуваат да се користи наместо бел ориз, леќата или јачмен. Леќата подобрува циркулацијата на крвта и го спречува затнувањето на крвните садови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Јадете разумно: избор на "точни" јаглехидратиЈадете разумно: избор на "точни" јаглехидрати
Може ли да pilaf со панкреатитис?Може ли да pilaf со панкреатитис?
Лек за дијабетес помага да се ослободи од вишокот на тежинаЛек за дијабетес помага да се ослободи од вишокот на тежина
Цели зрна се продолжи животниот векЦели зрна се продолжи животниот век
Дијабетес - семејна работаДијабетес - семејна работа
Физичката активност го запира развојот на гестациски дијабетесФизичката активност го запира развојот на гестациски дијабетес
Јаглени хидрати исхрана е поврзан со ракот на белите дробовиЈаглени хидрати исхрана е поврзан со ракот на белите дробови
Дебелината е поопасна за мажите отколку за женитеДебелината е поопасна за мажите отколку за жените
Земање антибиотици е поврзано со ризик од дијабетесЗемање антибиотици е поврзано со ризик од дијабетес
Боровинки и јаболка спаси од дијабетесБоровинки и јаболка спаси од дијабетес
» » » Јадењето бел ориз може да се развие дијабетес