ma.gurushealth.ru

Млеко во дијабетес

Видео: Храна дали ppit млеко во дијабетес?

Странски лекари се согласуваат дека млекото е добро за здравјето на повеќето луѓе.

Но, што е со луѓето со дијабетес, кои имаат вишок на јаглехидрати може да има негативен ефект врз нивото на гликоза?

Бидејќи млеко содржи лактоза, дисахарид, кој во дигестивниот тракт е во состојба да се прекине во гликоза и галактоза.

безбедно да се пие млеко во дијабетес е тоа, и некои видови на вреди да се допаѓа?

Овие и други важни прашања во нашиот денешната статија одговорени од страна на Американското здружение за дијабетес (АДА).

Во согласност со насоките АДА, возрасен може да се консумираат 45 до 60 грама јаглехидрати по оброк. Во меѓувреме, 250 мл полномасно млеко содржи околу 12 грама на хранливи материи во групата.

Експертите велат дека млекото може да биде вреден извор на калциум и други супстанции за дијабетичари, а ефектот на млеко нивото на шеќер во крвта зависи варијанти на производот избрани.

Хранливата вредност на различни видови на млеко

Во денешниот продавниците може да се најде на повеќето неверојатни ставови на млеко и млечни производи. Ќе ви бидат понудени целина и обезмастено кравјо млеко, оризово млеко, бадем, лен, коноп, соја млеко, па дури и кашу млеко!

Подолу е хранливата вредност на четирите најпопуларните видови на млеко (пресметана за 250 ml):

целиот
млеко
кајмакот
млеко
бадем
млеко
ориз
млеко
калории,

kcal
1499139113
Масти, g60,62.92.3
Јаглени хидрати, g12121.522
Протеини, g881.60,7
Калциум, mg276316516283

И покрај тоа што е далеку од сите видови на млеко дозволено во дијабетес, табелата јасно покажува разновидноста на составот на навидум поврзани со производи.

На различни видови на млеко може да се најде во повеќе или помалку на калциум, повеќе или помалку јаглени хидрати.

Во овој случај, може да се забележи дека во бадемово млеко (незасладена!) Содржи најмалку износот на јаглехидрати и рекорден износ на калциум.

Употребата на млеко во дијабетес

Млеко во вредност за калциум, витамин Д и протеини.

Во исто АДА советува да го користите малку маснотии млеко, кои наводно побезбеден за нашите садови и половината. Заедно со 0% млеко, американските нутриционисти одобруваат следните нискокалорична пијалаци: кафе и чај без шеќер, минерална вода, исхраната пијалаци.

Млеко и млечни производи не се потребни во вашата исхрана - без исхрана е можно.

Сепак, луѓето со зголемена потреба за калциум не може да се занемари млеко. Покрај тоа, јогуртот е неопходен извор на цревата лактобацили, а со тоа и малку маснотии јогурт е корисно за возрасни и деца.

"Најдобар млеко за пациентите со дијабетес," - овој концепт е малку контроверзен. Изборот зависи од желбите на вкус, вкупниот биланс на вашата исхрана, како и содржината на јаглехидрати на менито. На пример, ако се со цел да се намали содржината на јаглехидрати, тоа е погоден бадемово млеко.

Ако едноставно не се неподносливост на лактоза, треба да се разгледа некои од билни алтернативи, вклучувајќи млеко од соја и ленено семе.

Млеко и дијабетес: научни факти

Светот веќе се одржа десетина студии кои ја потврдуваат превентивните вредноста на млеко.

Здрави лица кои редовно конзумираат млеко, помалку болни дијабетес. Но поради некоја причина - тоа е мистерија.

Во 2011 година, списанието на исхрана објави во една студија на 82.000 постари жени кои не страдаат од дијабетес.

За 8 години по ред, истражувачите ги споредиле нивните исхраната и здравјето, наоѓање интересен линк: дневна потрошувачка на млечни производи, вклучувајќи јогурт и полномасно млеко, штити од дијабетес! Поголемиот дел од учесниците се со прекумерна тежина и превентивни својства се најде во само нискокалорична, ниско-масни млечни производи.

Исто така, во 2011 година уште еден почитуван американскиот весник на Клинички Исхрана објави резултатите од списанието не помалку интересна студија. Истражувачите откриле дека редовното консумирање на млеко во адолесценцијата значително го намалува ризикот од развивање на дијабетес тип 2, по 20 години.

Во 2014 година, вработените на Универзитетот Лунд (Шведска) на страниците на сите на американскиот весник на Клинички Исхрана рече дека масти (!) Млеко и јогурт го намалува ризикот од развивање на дијабетес со околу 1/5. Зошто е потребно да се користи млеко, и она што механизми зад овој заштитен ефект - е погоди никого.

Но Шведски истражувачи сугерираат дека штитат од дијабетес заситени масти се наоѓаат во природен вредни млеко -. На оние што лекарите го нарекуваат "васкуларни непријатели" Само тука заситени масти се наоѓаат во месото, всушност, не донесе ништо добро.

Ние ќе се обидеме да ги сумира наодите на модерната наука:

1.Moloko вреден извор на калциум и протеини
2.Nasyschennye млечни масти не се штетни, за разлика од месо аналози
3. главната пречка за дијабетичари - висока содржина на јагленохидрати во млеко

Американската нутриционистите се истакне дека умереноста - е клуч за вашето здравје.

Не плашете се да пијат млеко, но исто така ќе треба да се усогласат со мерка. А со полно-дневна диета може да биде дополнет со чаша кравјо млеко или соја, или 6 унци на ниско-масен јогурт. Ако засладен јогурт со мала количина на овошје - е многу вкусна и здрава.

Конечно, не заборавајте да го прочитате составот на своите производи и се пресметува на дневна количина на јаглени хидрати.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Путер е безбедно за садовиПутер е безбедно за садови
Нетолеранција на лактоза кај деца: симптоми, третманот, симптоми, причиниНетолеранција на лактоза кај деца: симптоми, третманот, симптоми, причини
Млеко и млечни производи во текот на бременостаМлеко и млечни производи во текот на бременоста
Бактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификуваБактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификува
Млеко убива?Млеко убива?
Додај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирењеДодај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирење
Составот на мајчиното млеко. Феталниот раст и развојСоставот на мајчиното млеко. Феталниот раст и развој
Идентификација на пред-дијабетес во бременостИдентификација на пред-дијабетес во бременост
Дијабетес за време на бременоста ги намалува лактацијатаДијабетес за време на бременоста ги намалува лактацијата
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…