ma.GurusHealth.ru

Би можеле недостаток на витамин А причина дијабетес?

Видео: мандарини во дијабетес

Една нова студија објавена во издание на Journal of Biological Chemistry, покажа дека дијабетес тип 2 може да биде уште еден сосема неочекуван причина - недостаток на витамин А во организмот.

Авторите, истражувачите Weill Cornell Medical College (Њујорк), сметаат дека ова откритие ќе доведе до создавање на целосно нови методи за превенција и третман на дијабетес.

Дијабетес мелитус (ДМ) тип 2 - е најчестиот тип дијабетес, кои сметките за 90-95% од случаите.

тип 2 дијабетес се карактеризира со отпорност на инсулин и неуспехот на бета клетките на панкреасот да се задоволат потребите на организмот во овој хормон.

Според наодите главен автор на студијата д-р Лорен Gudas (Лорен Gudas), шеф на одделот за фармакологија во Weill Cornell, витамин А ја стимулира активноста на бета-клетките. Ова значи дека недостаток на витамин А може да игра улога во развојот на дијабетес.


Постојат два вида на витамин А. Еден од нив, вистински витамин А, или ретинол, е присутна во месо, живина, риба и млечни производи. Второ, провитамин А и бета-каротен, кои се наоѓаат во многу овошје и зеленчук. Витамин А промовира растот на клетката, го поддржува имунолошкиот систем и видот.

Претходните студии покажале дека за време на периодот на развојот на фетусот Витаминот А игра клучна улога во формирањето на бета клетките на панкреасот. Но, авторите на најново истражување велат дека ефектот на витаминот А на бета-клетките кај возрасните не се целосно разбрани.

Недостатокот на витамин А и губење на бета-клетките кај глувци возрасни

За да дознаете, истражувачите анализирале развојот на бета клетките во две групи на возрасни глувци. Една група на генетски модифицирани глодари не беше во можност да го одложи витамин А во организмот, а другата група има акумулирано витамин А е нормално.

Истражувачите откриле дека кај глувците, кои во принцип не може да се акумулира депо на витамин А, постои една забрзана уништување на бета клетките на панкреасот, што резултира со глодари не може да произведува инсулин, и се разболе од дијабетес.

Покрај тоа, кога истражувачите отстранета витамин А од исхраната на здрави глувци со оние забележани масовно губење на бета-клетки, намалена продукција на инсулин и зголемување на нивото на гликоза во крвта - клучните фактори за развој на дијабетес тип 2. Кога витамин А се врати повторно во исхраната на производство глодар бета клетките се зголеми, а со тоа се зголеми нивото на инсулин и гликоза нивоа во нормала.

Д-р Gudas вели дека докажува витамин А на бета-клетките животните процеси. Затоа, недостаток на овој витамин може да биде уште една причина за дијабетес.

"Како недостаток на витамин А предизвикува смрт на бета-клетките и го намалува производството на инсулин? Тоа е прашање што ние навистина сакаме да се одговори. Бета клетки се исклучително чувствителни на содржината на витамин А во исхраната. Никој не го објави тоа порано. Нашата студија обезбедува одлична основа за понатамошно истражување и развој на нови методи за лекување и превенција на дијабетес, "- напиша научниците.

Тимот вели дека синтетички облик на витамин А теоретски би можеле да се јават на развојот на дијабетес тип 2. Но, тоа е исто така тема за идна работа.

Патем, во издание на Здравство Медицински Вести Денес извештаи на студијата, која авторите применуваат верапамил (антихипертензивни лекови) за третман на дијабетес ноември 2014 година.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дијабетес мелитус: класификацијаДијабетес мелитус: класификација
ЕндокринологијаЕндокринологија
Научниците ќе бидат во можност да се започне процесот на регенерација на панкреасотНаучниците ќе бидат во можност да се започне процесот на регенерација на панкреасот
Дијабетес - семејна работаДијабетес - семејна работа
Дебелината предизвикува недостаток на витамин ДДебелината предизвикува недостаток на витамин Д
Една третина од пациентите со тип 1 дијабетес инсулинЕдна третина од пациентите со тип 1 дијабетес инсулин
Матични клетки ќе се излечи дијабетесотМатични клетки ќе се излечи дијабетесот
Витаминот Д е бескорисна за здравјето?Витаминот Д е бескорисна за здравјето?
Дијабетес мелитус тип 2 дијабетесДијабетес мелитус тип 2 дијабетес
Ротавирус го забрзува развојот на првиот тип на дијабетесРотавирус го забрзува развојот на првиот тип на дијабетес
» » » Би можеле недостаток на витамин А причина дијабетес?