ma.gurushealth.ru

Гинеколошки преглед кај децата. Причини за вулвовагинална

Правила карличен преглед адолесценти и деца обично се слични. Присуство на родителите често не е пожелно, но предуслов студии е присуство на медицинска сестра, со ублажување на неповолните психосоцијални последици на ситуацијата. Во текот на студијата, лекарот мора да се одржи разговор. Жена поставени во гинеколошките polozhenie- додека лекарот треба да се обиде од време на време за да се исполнат нејзините очи. Потребна опрема вклучува огледала од сите големини, вклучувајќи ги и малите огледало Педерсен (8 см длабока). 4-5 cm во големина обично не го користат огледало како тие не се доволно obzora- во некои случаи, тоа е препорачливо да се користи огледало Хафман.

Видео: * алергии. Причини, видови и видови. Дел 2 Олга Butakova

По увидот надворешните гениталии продолжи да се палпација и bartolinievyh paraure убедливо жлезди (Skene). Потоа се палпира клиторисот, нормално дебелината е 2-4 мм. Клиторис ширина поголема од 10 mm, особено во присуство на други функции на вирилизација, сметаат патологија. Исто така, оцени обликот на химен. Пред воведувањето на огледалото треба да го предупреди пациентот дека таа ќе се чувствуваат некои притисок. Пред воведувањето на огледало на влезот на вагината, тоа е препорачливо да се допре до внатрешниот дел од бутот. Избегнувајте трауматизирање надворешен уретрални kanala- офсет задниот комисура на малите назад олеснува вметнување на огледало. Често тоа е препорачливо да се објасни правилата на пациентот да се релаксираат мускулите на перинеумот.

По извршениот увид во огледала бимануелен преглед да помине. Девици вметнува во вагината на навлажнета рацете gloved прст и палпираат вагиналниот ѕид, грлото на матката, а потоа телото на матката и додатоци. Следна оцени recto-матката за носење и ректовагинален спроведе истражување.

Видео: * V.Podhomutnikov Причини за хипоксија и механизмите за нивна елиминација

гинеколошки преглед кај децата

вулвовагинитис - најчестите гинеколошки болести на детството и адолесценцијата. Меѓу главните клинички манифестации, со цел на фреквенција вклучуваат вагинален исцедок, чешање и црвенило. Иритација на вулвата и вагината се развива како резултат на недостатокот на доволно масното ткиво на малите и срамни voloss за заштита на надворешните гениталии. Клеча дете води откривање малите и изложеност на чувствителни ткиво се наоѓа во внатрешноста на хименот. Нискиот локацијата на анусот и вагината промовира колонизацијата Пудендалниот ентеробактерии. Во некои случаи, тоа Вулвовагинитис предизвикани од мастурбација. Во услови на ниско ниво на естроген во предпубертетска вагинална лигавица се разреди особено чувствителни на бактериска инфекција.

Од почетокот сексуалниот развој нивото на естроген зголеми, намали pH на вагината содржината која го олеснува решавањето на повторливи вулвовагинална. Дел од овој феномен се објаснува со зголемување на производството на млечна и оцетна киселина, гликоген, како и зголемувањето на бројот на епителните клетки на вагиналната слузница и активирање на раст на нормална бактериска флора. Дете испитување вулвовагинитис може да вклучуваат засејување на вагиналната течност, цитологијата и колпоскопија. Брза анализа на леукоцитна естераза овозможува брза дијагноза на вагинитис и цервицитис. Овој метод се користи во дијагнозата на трихомонијаза, кандидијаза и бактериска вагиноза, како и за откривање на гонококна и хламидијална инфекција на грлото на матката секрет.
Физиолошки од гениталниот тракт. Физиолошки исцедок од гениталниот тракт се со зголемување на нивото на естроген во здрави девојчиња и адолесценти означени. е потребен третман.

Абнормални вагинален исцедок. Жалбите за вагинален исцедок кај децата се чести. Како по правило, тие се првата манифестација на vulvitis, вагинитис или вулвовагинитис. Асошиетед симптоми вклучуваат чешање, често и болно мокрење, енуреза. Првите манифестации на vulvitis изврши болно мокрење, чешање и црвенило на вулвата. Vulvitis обично трае подолго од последната за vaginit- карактеризира со празнење без чешање, црвенило и болно мокрење. Кога овие симптоми се вулвовагинална комбинација.

Видео: vulvitis, вулвовагинитис

на преглед на деца обрне внимание на времетраењето на боја, мирис и празнење. Најчестите причини за вулвовагинитис кај децата вклучуваат сиромашните грижата за децата, Кандида инфекции и вагинално туѓо тело.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гинеколошки преглед на женитеГинеколошки преглед на жените
Smart огледало огледало wizeSmart огледало огледало wize
Една студија на надворешен носот. Инспекција и палпација на носотЕдна студија на надворешен носот. Инспекција и палпација на носот
Градите на дојка, третман, симптоми, знаци, причиниГрадите на дојка, третман, симптоми, знаци, причини
Ekzooftalmometriya. Егзофталмус, студијаEkzooftalmometriya. Егзофталмус, студија
Изолирани повреда на женските гениталииИзолирани повреда на женските гениталии
Опрема, алати, лекови за контрола на хируршките пациентиОпрема, алати, лекови за контрола на хируршките пациенти
Испитување на пациенти со болести на назофаринксотИспитување на пациенти со болести на назофаринксот
Акушер, лекарот проверува дали за време на бременостаАкушер, лекарот проверува дали за време на бременоста
Занишан акустична огледало во Узи. електронски ултразвучно скенирање наЗанишан акустична огледало во Узи. електронски ултразвучно скенирање на
» » » Гинеколошки преглед кај децата. Причини за вулвовагинална